hortiturkey
Baş Editör

Türkiye Küresel Maviyemiş (Yaban Mersini) Pazarında Ciddi Bir Oyuncu Olmayı Hedefliyor!

1 Dakikalık Okuma
22 Mart 2022 Salı
Yaş Meyve, Sebze
Blue berry
Özet
Safir Berry yönetim kurulu başkanı Turgut Aysan; Türkiye’nin maviyemiş (yaban mersini) üretiminde ivmelenme kazandığını belirtti.
0
Paylaş

Türkiye’de blueberry veya yaban mersini (Vaccinium corymbosum) olarak bilinen bu mor renkli meyve; Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in çabaları ile artık maviyemiş olarak adlandırılmaktadır.

Zengin bir antioksidan kapasitesine sahip olan mavi yemişin (yaban mersini), yapılan araştırmalar sonucunda bağışıklığı güçlendirdiğini, hafızaya iyi geldiği ve kalp hastalıkları riskini azalttığını görülmüştür. 

Sağladığı bu faydalara paralel olarak maviyemişin (yaban mersini) önümüzdeki yıllarda Dünya’daki tüketimin 1 milyon tondan 2 milyon tona, Avrupa’daki tüketimin ise 100.000 tondan 500.000 tona çıkacağı tahmin edilmektedir.

Yaklaşık 200-300 hektar alanda üretimi yapılan maviyemiş (yaban mersini) üretimi Türkiye’de oldukça kısıtlı olup yıllık üretimimiz 500 ton düzeyindedir. Fiyat iç pazarda yüksek olduğu için üreticilerin çoğu ihracatı düşünmüyor. Üretimin artması ve iç pazarda fiyatların düşmesi ile ihracat daha büyük önem kazanacaktır. Ülkemizde 2021 yılında mavi yemişin (yaban mersini) bahçe çıkış fiyatları 80 TL (10 $) seviyelerine gelmiştir.

 

Wp2295403 Min

Türkiye olarak maviyemiş üretimi konusunda çok avantajlı bir durumdayız. Türkiye’nin güney bölgelerinde bulunan ısıtmalı seralarında ve Kuzey’de yüksek rakımlarda üretim yapılabildiği takdirde Ocak’tan Ekim’e kadar 9-10 aylık bir hasat süresi yakalanabilir.

İlgili Ürünler

Aynı zamanda yaş sebze meyve ihracatı konusunda sahip olduğumuz tecrübe ve bilgi birikimi ve ülkemizin konumu sebebiyle Avrupa pazarının yanısıra, Rusya, Körfez Ülkeleri ve Uzak Doğu pazarlarına da kolaylıkla ihracat yapabiliriz. Bunlara ilave olarak işçilik maaliyetleri Avrupa’daki rakiplerimiz İspanya, Portekiz gibi ülkelere oranla çok düşüktür.

Blueberry Plants Di Meo Farms Blueberry Bushes Grow Big Organic Blueberries Min

Safir Berry olarak, başlattığımız Türkiye Blueberry Projesi ile 2023 yılı sonunda 1.000 hektar ekili alana ulaşacağımızı umuyoruz. 5-10 yıl içindeki hedefimiz ise 5.000 hektar üzeri ekili alan ve 100.000 ton maviyemiş (yaban mersini) üretimine ulaşmak. Bunun maddi olarak ihracat potansiyeli senelik 500 milyon Eurodur. Katıldığımız fuarlarda gösterilen ilgiyi göz önünde bulundurursak hedeflerimizi kısa sürede tutturacağımızı düşünüyoruz. Bunu başardığımız zaman Türkiye Avrupa’nın en büyük, dünyanın da önde gelen maviyemiş ihracatçılarından biri olacaktır.    

Kaynaklar

Turgut AYSAN