Vietnam; Dünyanın En Çok Elma İthal Eden Ülkeleri Arasında

Dünyanın en çok elma ithalatı yapan ülkelerinden olan Vietnam, 2020 yılında elma ithalat hacmini ikiye katladı.

Dünyanın en çok elma ithalatı yapan ülkelerinden olan Vietnam, 2020 yılında elma ithalat hacmini ikiye katladı.

Elma ithalatında Bangladeş, Hindistan ve Mısır’ı geride bırakan Vietnam, Rusya, Almanya ve İngiltere’den sonra elma ithalatında dördüncü sırada bulunmaktadır. Fakat yüksek elma fiyatları göz önüne alındığında Vietnam gelirler açısından, Mısır ve İngiltere’nin önünde dünyanın üçüncü büyük elma pazarıdır.  

Elma ihracatçıları, 2020 yılında Vietnam’a 1,77 $ birim kg fiyattan, yaklaşık 500 milyon $ değerinde, 265 bin ton elma ithal ettiler. Bu rakamlar elma ihracatçıları için çok cazip rakamlardır.

Elmalar
Elmalar

İklim nedeniyle elmanın yetişmediği Vietnam için elma, egzotik bir meyvedir. Hızlı ekonomik büyüme ve olumlu demografik yapı, Vietnam hane halklarının yüksek fiyatlı ithal egzotik meyveler satın almasına izin vermektedir. Alım gücünün yüksekliği, ürün kalitesinin de yüksek olması anlamını taşımaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Yatırım Merkezi Ekonomisti Andriy Yarmak’a göre, pazarın bu denli karlı olması, dünyanın önde gelen meyve ihracatçılarını, ciddi bir rekabetin olduğu bu pazara girmeye ve ürünlerini tanıtarak yatırım yapmaya zorlamaktadır.

AB ile Vietnam arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması bu bağlamda AB çiftçileri için çok başarılı olmuştur. Bu anlaşma, AB elma endüstrisinin yüksek fiyatlarla büyük ve yeni bir satış pazarına girmesine olanak sağlamıştır.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.

AB ile Vietnam arasında serbest ticaret anlaşması sonrasında, Ukrayna gibi bazı ülkeler, elma ihracatı konusunda devre dışı kaldılar. Örneğin Polonya, 2020'de Vietnam'a elma tedarikini beş kat artırarak 2,5 bin tona çıkardı. Uzun yıllardır dünya elma pazarındaki yerini kaybeden Fransa bile Vietnam'a yaptığı elma ihracatını üç kat arttırarak, 11,4 bin tona elma ihracat etti.

Andriy Yarmak’a göre, Ukrayna elmalarını hala Vietnam ve satış açısından umut verici bir dizi pazara ihraç edemiyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda, 96 milyon insanın yaşadığı bu pazara yüksek kaliteli meyveler ihracat eden iki önemli aktördür. 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam’a 54 bin ton, Yeni Zelanda ise 42 bin ton elma ihracatı gerçekleştirmiştir.

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ