Yüksek Teknolojili Seralar, Tarımın Geleceği Olabilir mi?

Yapılan araştırmalara göre, gelecek 30 yıl içerisinde yüksek teknolojik seraların dünya tarımındaki dengeleri değiştirebileceği düşünülmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, gelecek 30 yıl içerisinde yüksek teknolojik seraların dünya tarımındaki dengeleri değiştirebileceği düşünülmektedir.

Yaşlanan çiftçi nüfusu, azalan tarım arazileri ve değişen iklim koşulları,  zaman içinde dünya nüfusunun beslenme ihtiyacına cevap veremeyecek düzeylere gelmesine sebep olacak.

Kurulacak olan çevre dostu yüksek teknolojik seralar, gelecekte dünya beslenme ihtiyacının karşılanmasında çözüm olabilir. Bu yüksek teknoloji seralar sadece çevre dostu değil aynı zamanda ekonomik ve üretim açısından da sağladıkları verim ile tarım sektörüne ciddi bir yükseliş trendi sağlayacak.

Yüksek teknolojili bir sera.
Yüksek teknolojili bir sera.

Bu teknolojinin öncüsü olan Hollanda, sahip olduğu yüksek teknoloji seralar içinde yaptığı üretim ile, dünyanın ikinci büyük tarımsal gıda ihracatçısı konumundadır. Yüz ölçümü olarak Konya’dan biraz daha büyük olan Hollanda, yüksek teknolojili seralar sayesinde dünyadaki en büyük ikinci tarımsal çıktı üreten ülkedir.

Yapılan araştırmalara göre, 2050 yılında kadar dünya nüfusuna yetecek gıdayı üretmek için 2 dünya gezegeni büyüklüğünde bir alana ihtiyacımızın olacağı düşünülüyor.

1945 yılında, II.Dünya savaşı Alman işgalinin son aylarında “Hollanda açlık kışı” diye adlandırılan bu dönemde, Hollanda’da 20.000’e yakın insan öldü. Yaşanılan bu acı olayların bir sonucu olarak,  Hollanda’nın modern seralarındaki üretimi hızlanmaya başladı.

2000’li yıllara gelindiğinde Hollandalılar, az kaynak kullanarak daha fazla üretmiş; modern sera üretimleriyle kimyasal böcek ilacı kullanımını ortadan kaldırmış ve önemli ürünler için suya bağımlılığı %90’a kadar azaltmıştır.

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi  tarafından yapılan bir araştırmada, yüksek teknoloji sera yetiştiriciliğinde; su ve bitki besin maddelerinin daha yüksek girdi verimliliği sağlamasıyla birlikte ürün kalitesinde de artış olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca yüksek teknoloji seraların mevcut iklim şartlarından etkilenmemesinden dolayı, yetiştirilen ürünlerin zamanında teslim edilmesi avantajında bu araştırmada ortaya konulmuştur.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

No items found.

Üretim yapılan alan büyüklükleri göz önüne alındığında, yüksek teknoloji serada yapılan üretimin geleneksel tarım üretimi yapılan bir alana göre performasının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Günümüzde içerisinde yetiştirilen ürünlerede bağlı olarak, 60 dönümlük yüksek teknolojili seralarda, 1.500 veya 1.800 dönümlük açık alan üretimine denk gelen bir üretim yapılabilmektedir.

Gelişen teknolojilerin yüksek teknolojili seralara uyarlanıp adapte edilmesiyle birlikte, modern seralarda var olan bu üretim performansı daha da artacaktır.

Gelişerek sürekli yenilenen bu teknoloji ve tekniklerle birlikte, yüksek teknolojik seralar dünya tarımının geleceğini belirleyecektir.

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

No items found.

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ