hortiturkey
Baş Editör

Yüksek Teknolojili Seralar, Tarımın Geleceği Olabilir mi?

1 Dakikalık Okuma
15 Eylül 2020 Salı
Sera ve Ekipmanları
Domates serası.
Özet
Yapılan araştırmalara göre, gelecek 30 yıl içerisinde yüksek teknolojik seraların dünya tarımındaki dengeleri değiştirebileceği düşünülmektedir.
0
Paylaş

Yaşlanan çiftçi nüfusu, azalan tarım arazileri ve değişen iklim koşulları,  zaman içinde dünya nüfusunun beslenme ihtiyacına cevap veremeyecek düzeylere gelmesine sebep olacak.

Kurulacak olan çevre dostu yüksek teknolojik seralar, gelecekte dünya beslenme ihtiyacının karşılanmasında çözüm olabilir. Bu yüksek teknoloji seralar sadece çevre dostu değil aynı zamanda ekonomik ve üretim açısından da sağladıkları verim ile tarım sektörüne ciddi bir yükseliş trendi sağlayacak.

Yüksek teknolojili bir sera.
Yüksek teknolojili bir sera.

Bu teknolojinin öncüsü olan Hollanda, sahip olduğu yüksek teknoloji seralar içinde yaptığı üretim ile, dünyanın ikinci büyük tarımsal gıda ihracatçısı konumundadır. Yüz ölçümü olarak Konya’dan biraz daha büyük olan Hollanda, yüksek teknolojili seralar sayesinde dünyadaki en büyük ikinci tarımsal çıktı üreten ülkedir.

Yapılan araştırmalara göre, 2050 yılında kadar dünya nüfusuna yetecek gıdayı üretmek için 2 dünya gezegeni büyüklüğünde bir alana ihtiyacımızın olacağı düşünülüyor.

1945 yılında, II.Dünya savaşı Alman işgalinin son aylarında “Hollanda açlık kışı” diye adlandırılan bu dönemde, Hollanda’da 20.000’e yakın insan öldü. Yaşanılan bu acı olayların bir sonucu olarak,  Hollanda’nın modern seralarındaki üretimi hızlanmaya başladı.

İlgili Ürünler

2000’li yıllara gelindiğinde Hollandalılar, az kaynak kullanarak daha fazla üretmiş; modern sera üretimleriyle kimyasal böcek ilacı kullanımını ortadan kaldırmış ve önemli ürünler için suya bağımlılığı %90’a kadar azaltmıştır.

Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi  tarafından yapılan bir araştırmada, yüksek teknoloji sera yetiştiriciliğinde; su ve bitki besin maddelerinin daha yüksek girdi verimliliği sağlamasıyla birlikte ürün kalitesinde de artış olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca yüksek teknoloji seraların mevcut iklim şartlarından etkilenmemesinden dolayı, yetiştirilen ürünlerin zamanında teslim edilmesi avantajında bu araştırmada ortaya konulmuştur.

Üretim yapılan alan büyüklükleri göz önüne alındığında, yüksek teknoloji serada yapılan üretimin geleneksel tarım üretimi yapılan bir alana göre performasının daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Günümüzde içerisinde yetiştirilen ürünlerede bağlı olarak, 60 dönümlük yüksek teknolojili seralarda, 1.500 veya 1.800 dönümlük açık alan üretimine denk gelen bir üretim yapılabilmektedir.

Gelişen teknolojilerin yüksek teknolojili seralara uyarlanıp adapte edilmesiyle birlikte, modern seralarda var olan bu üretim performansı daha da artacaktır.

Gelişerek sürekli yenilenen bu teknoloji ve tekniklerle birlikte, yüksek teknolojik seralar dünya tarımının geleceğini belirleyecektir.

Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.