hortiturkey
Baş Editör

Yüksel Tohum’dan ToBRFV'ye Dayanıklı Domates Çeşitleri

1 Dakikalık Okuma
8 Temmuz 2021 Perşembe
Tohum, Fide, Fidan
yüksel
Özet
Sebze tohumlarında Türkiye’nin en önemli ıslah firmalarından olan Yüksel Tohum, Domates Kahverengi Rugose Meyve Virüsüne (Tobamovirus, ToBRFV) karşı dirençli domates çeşitlerini elde etti.
0
Paylaş

Hibrit Sebze tohumlarında Türkiye’nin en önemli ıslah firmalarından olan Yüksel Tohum, Domates Kahverengi Rugose Meyve Virüsüne (Tobamovirus, ToBRFV) karşı dirençli ilk domates çeşitlerini elde etti. Virüsün Türkiye’deki etkisi henüz diğer ülkeler kadar etkili olmasa da,elde edilen bu başarı sebze sektörü için çok iyi bir haber.

Yapmış olduğu ar-ge faaliyetleri sonucunda geliştirmiş olduğu bu yeni çeşitler, hibrit tohumlar konusunda uzmanlaşmış olan Yüksel Tohumun, inovasyona ne kadar açık olduğunu göstermektedir.

Yüksel Tohumun Yurt Dışı Faaliyetlerindeki Son Gelişmeler

Yüksel Tohum Türkiye’de olduğu gibi yurt dışı pazarlarında da yeni segmentler yaratmaya devam ediyor. Özellikle, giderek artan şekilde talep gören pembe köy domates çeşitlerinden olan Cassarosa, hem yurt içi hem de ihracat pazarlarının favorisi olmaya devam eden Oval domates Marcus, siyah domates Sacher veya erkenci Azarbe ve Soda gibi domates çeşitlerinin meyve tutumu, hastalık dayanımlarının yanında, aşırı sıcaklara karşı gösterdiği direnç açısından da yetiştiricilere büyük avantaj sağlamaktadır.

Cassarosa
Cassarosa
Marcus
Marcus
Sacher
Sacher
Azarbe
Azarbe

Bunların yanında yine dış pazarlarda satılan ve birçok ülkede Pazar lideri konumunda olan kapya biber çeşitlerinden Princessa ve patlıcan’da Negratin’i ve dikenli salatalıkta ilkbahar ve yaz dönemi yetiştiriciliğine uygun olan yeni çeşit Bohol u ön plana çıkartabiliriz.

İlgili Ürünler

Princessa
Princessa
Negratin’
Negratin
Bohol
Bohol

İlkbahar ve Yaz Dönemi Yetiştiriciliğinde Dikenli Salatalık Bohol

İlkbahar, yaz ve erken sonbahar dönemleri için uygun olan bu çeşidin ideal ekim tarihi, 15 Şubat-15 Eylül arasındadır. Bu tarihler arasında meyve tutumu yanında çok iyi bir gelişme sağlayan Bohol, benzer çeşitlere kıyasla %15’ten fazla verim artışı göstermektedir.

İspanya Balanegra’daki seralarda yada Tierras’daki hidroponik ortamda yetiştirdiğimiz Bohol çeşidimizi görmek ve ziyaret gerçekleştirmek için, +34 690 171 055 numaralı telefondan Amelia Martinez’le iletişime geçebilir yada, www.yukselseeds.com web sitesinden bize ulaşabilirsiniz.