hortiturkey
Baş Editör

BASF, Çevre Dostu Yeni İnsektisitinin Küresel Kaydını Başlattı

1 Dakikalık Okuma
17 Ocak 2021 Pazar
Bitki Koruma
Basf
Özet
BASF’in çevre dostu olan yeni insektisiti Axalion™ un ilk satışlarını 2023’te Asya Pasifik’te, 2026 ise Avrupa Birliğinde yapmayı planlıyor.
0
Paylaş

Tozlayıcılar ve yararlı böceklerle yüksek uyuma sahip olan Axalion, BASF’in küresel insektisit portföyünde, sürdürülebilir tarımdaki konumunu arttırmada önemli bir yere sahip.  

BASF'in tarımsal çözümler bölümünü insektisit araştırma Başkan Yardımcısı Harold Bastiaans, ”yeni Axalion aktif bileşeninin keşfi ve geliştirilmesi, çiftçilerin tarımsal üretkenlik, çevre koruma ve toplumsal ihtiyaçları dengelemeye destek veren sürdürülebilir çözümler geliştirmedeki taahhüdümüzü teyit etmektedir" dedi.  

Bastiaans; "Axalion, zararlı haşereler üzerinde etkili olan bir insektisittir. Aynı zamanda, tozlayıcılar da dahil olmak üzere yararlı böceklerlede oldukça uyumludur. Bu yeni aktif bileşen, sürdürülebilirlik kriterlerini, tüm araştırma ve geliştirme sürecimize nasıl başarılı bir şekilde entegre ettiğimizin bir başka örneğidir” diye devam etti.

Axalion, BASF tarafından keşfedilen kimya sınıfının eşsiz bir temsilcisidir. Axalion etki şekli ve bitki içindeki yayılma kabiliyeti ile, çiftçilere beyaz sinek ve yaprak bitleri dahil olmak üzere ürünlerde verim kayıplarına neden olan bir çok zararlının son derece etkili bir şekilde kontrol edilmesini sağlayacaktır.  

Axalion, zararlılarının beslenmesini hızla durdurarak bitkilerde daha yüksek kalitede optimum verim oluşmasını sağlar. Aynı zamanda, BASF tarafından yapılan kapsamlı testler, Axalion'un toprak ve su organizmaları, tozlayıcılar ve kuşlar da dahil olmak üzere yararlı böcekler açısından çevre dostu olduğunu göstermiştir.

İlgili Ürünler

BASF’in Tarımsal Çözümler bölümünü Küresel Stratejik Pazarlama Böcek İlaçları başkan yardımcısı Neil Bentley, “müşterilerimizle olan yakın ilişkiler, çevre dostu yaklaşımlar ve tarımın gerçek sorunları bu yeni ilacı geliştirmemizde etkili olmuştur” dedi.

“Güvenilir ve öngörülebilir performansı sayesinde Axalion, dünya çapında entegre zararlı yönetimi için çiftçilerin çantalarında bulundurmaları gereken önemli bir ilaç olacak.”

“Axalion; zararlı yönetimi programları için mevcut araçların uzun ömürlülüğünü güçlendirirken, aynı zamanda mahsullerinde başarıyla korunmasına yardımcı olacaktır.”

Üzüm ve patates dahil olmak üzere meyve ve sebze pazarında geniş bir ürün yelpazesinde kullanılmak üzere tescil edilecek olan Axalion, aynı zamanda soya fasulyesi, baklagiller, pamuk ve tahıllara ek olarak süs bitkisi üretiminde de kullanılabilecek.

Axalion için yasal onayları bekleyen BASF, 2023 de Avustralya ve Kore’de, 2024’de Hindistan’da ve 2026’da Avrupa Birliğinde ürünü pazara sürmeyi hedefliyor.