Bioglobal logo
Bioglobal
Türkiye, Antalya

Biber ve Süs Bitkileri için Thrips (Trips) Mücadelesinde Etkin Çözüm: Nematac

2 Dakikalık Okuma
12 Temmuz 2021 Pazartesi
Şirket Haberleri
Biberdeki trips
Özet
Seralarda, iç ve dış bahçelerde batı çiçek tripsi (Frankliniella occidentalis), birçok sera mahsulünde ve süs bitkilerinde en çok zarar veren trips türüdür.
0
Paylaş

Ergini yaklaşık 1 mm boyunda sarı renkte ve çok hareketlidir. Ergin ve larvalar yaprakların alt yüzünde bulunurlar. Yılda 3-6, en fazla 10 döl verirler. Sıcak bölgelerde konukçu bitki buldukları sürece üremelerine devam ederler.

Bitki öz suyunu emerek, meyve, çiçek ve yapraklarını sıyırarak zarar verir. Bitki yaprakları solgun, lekeli ve gümüşi olabilir, sonra ölebilir. Hasarlı bitkiler bükülmüş, renksiz ve yaralıdır.
Batı çiçek thripsi ergini
Batı çiçek thripsi ergini

Çiçek Thripsi

Son derece aktif tripsler büyük gruplar halinde beslenir. Rahatsız edildiklerinde sıçrarlar veya uçarlar. Hem yetişkinler hem de kanatsız larvalar beyaz, sarı ve diğer açık renkli çiçeklere çekilir. Virüs hastalıklarının taşınması ve yayılmasına taşıyıcılık yapar.

Yetişkinler ve pupalar toprakta kışlar. İlkbaharda, yeni ortaya çıkan dişiler, çiçeklerin, yaprakların veya gövdelerin dokularına yumurta ekler. Her dişi 80'e kadar yumurta üretebilir, bu yumurtalar sıcak havalarda günler içinde, soğuk havalarda ise haftalar veya aylar içinde yumurtadan çıkar. Bitki öz suyu ile beslenen kanatsız larvalar haline gelirler. İki veya daha fazla nimf evresinden sonra, birçok thrips pupa olmak için toprağa düşer. Gelişmekte olan yetişkinler bitkiye uçar ve döngüyü tekrarlar. Sıcak havalarda yumurtadan ergine kadar tüm döngü 16 günden daha az süre gerektiren yılda 12-15 nesil olabilir.

Thripsin güldeki zararı
Thripsin güldeki zararı

Nematac; süs bitkileri ve biberdeki çiçek tripsi (Frankliniella occidentalis) larvalarının biyolojik yöntemlerle mücadelesinde kullanılan ruhsatlı biyolojik mücadele etmenidir. İçerdiği Entomopatojen Nematod ile çiçek tripsi (Frankliniella Occidentalis) larvalarını enfekte ederek başarılı bir şekilde mücadele imkanı sağlar.

Nematac; çiçek tripsine (Frankliniella Occidentalis)  karşı kullanıldığında kalıntı bırakmayan, insan ve çevre  sağlığına zararı olmayan bir bitki koruma ürünü (BKÜ) dür.

Uygulama Öncesi, Ambalaj Seçimi ve Saklama Koşulları

 • Nematac ambalajlarımız 500 milyon, 250 milyon adet biyolojik mücadele etmeni içerir.
 • Sera ve açık alanlarda dekara 125 milyon Nematod gelecek şekilde uygulama yapılmalıdır.
 • Kullanılmadan önce paket üzerindeki son kullanma tarihini mutlaka kontrol ediniz. Nematac'ın raf ömrü biyolojik bir ürün olduğu için 45 gündür.
 • Nematac teslim alındıktan sonra, ileri bir tarihte kullanılacaksa mutlaka 2-6 °C sıcaklıklarda ve karanlık ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Nematodlar, 8-28°C aralığında aktiftir. Ürün kullanılmadan önce dolaptan çıkarılıp oda sıcaklığında 5 dk bekletilmelidir.

Nematac'ın Hazırlanması

Nematac uygulamadan önce adım adım belirtilen hususları dikkatlice okuyunuz ve eksiksiz olarak yapınız. Yanlış ve eksik uygulamalar Nematac'ın biyolojik etkinliğinde başarı oranını düşürür.

İlgili Ürünler

 • Nematac uygulamaları için özel alet ve ekipmana ihtiyaç yoktur.
 • Uygulamalar damlama sulama sistemleri ile yapılmamalıdır.
 • Elinizde mevcut bulunan motorlu püskürtücüler, sırt pompası hatta bahçıvan kovası bile kullanılabilir.
 • Uygulama tankının su ile doldurmadan tamamen temiz olduğundan emin olunmalıdır. Önce uygulama tankı yarısına kadar klor içermeyen ve temiz su ile doldurulmalıdır. Tıkanmayı engellemek için, uygulama tankı içindeki, tüm filtreler ve elekler çıkarılmalıdır.
 • Püskürtme başlığı tıkanmayı önlemek için, 0,5 mm.(500 mikron) den büyük olmalıdır.
 • Nematac paketinin tamamı önce ayrı bir kova içerisindeki 10 litre suya ilave edilip 5 dakika boyunca karıştırılmalıdır. Kova içerisindeki homojen karışım yarısı su dolu olan uygulama tankına aktarılmalı ve tank içine kalan su miktarı ilave edilmelidir.

Nematac'ın Uygulanması

 • Zararlı Nematod ile mücadelede Nematosit kullanımı yapıldıysa en az 2 hafta sonra Nematac kullanılmalıdır.
 • Pompa basıncı 12 barı geçmemelidir.
 • Karışımın dibe çökmesini önlemek için uygulama sırasında doğru ve etkili sonuç almak için, karıştırıcının çalışması sağlanmalıdır.
 • Karıştırma İşlemi uygulama sonlanıncaya kadar devam etmelidir.
 • Uygulamalar ekimden bir hafta sonra uygulamalara başlanır. Belirlenen dozlarda tekrarı sağlanır.
 • Uygulamadan önce ve sonra toprak nemi korunmalıdır.
 • Uygulama öncesi ve sonrasında doğru ve etkili sonuç almak bizimle irtibata geçin.
Kaynaklar

Bioglobal