hortiturkey
Baş Editör

Biobest’in Eupeodes-System'i 2020 Bernard Blum Ödülü'nü Kazandı

1 Dakikalık Okuma
9 Kasım 2020 Pazartesi
Bitki Koruma
Eupeodes-System
Özet
Biobest'in yaprak biti kontrol stratejisine yeni eklediği Eupeodes-System, 2020'nin en yenilikçi yeni biyolojik mücadele ürünü için prestijli Bernard Blum Ödülü'ne layık görüldü.
0
Paylaş

Doğal ve yararlı bir uçan sinek  olan Eupeodes corollae’in kökeni, Avrupa ve çevresine dayanmaktadır.

Şimdiye kadar, entegre mücadele yöntemi (IPM) programlarında uçan sinek kullanımının, genellikle güvenilir toplu yetiştirme sistemlerinin bulunmaması nedeniyle sınırlı kaldığından bahseden  Biobest Ar-Ge Kıdemli Bilimcisi Apostolos Pekas, Biobest’in geliştirdiği yöntem ile, yüksek miktarda Eupeodes’i güvenilir ve uygun maliyetle üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Genelci bir avcı olan Eupeodesler, tüm yaprak biti türleriyle beslenebilmektedir. Obur bir avcı olan Eupeodesler’in tek bir larvası, gelişimi tamamlamak için 1000 yaprak biti tüketebilir ve hatta mahsulün tozlaşmasına da katkıda bulunabilir.

Biobest Ürün Müdürü Ines de Craecker, “Oldukça güvenilir ve uygun maliyetli toplu yetiştirme sistemleri sayesinde Biobest’in,  yetiştiricilere Eupeodesler’i uygun fiyatlardan sunabileceklerini” söylüyor.

İlgili Ürünler

Uluslararası Biyolojik Kontrol Üreticileri Derneği tarafından yıllık olarak sunulan Bernard Blum Ödülü, zararlıların veya hastalıkların yönetiminde yüksek; fakat insan sağlığı ve çevre üzerinde ise düşük etkiye sahip olan ürünleri ödüllendiriyor.

"Yaprak biti kontrolü için mevcut ticari biyolojik çözümlere mükemmel şekilde uyumlu ve tamamlayıcı olan Eupeodes-System - benzersiz ikili ekosistem özellikleri ile -dünya çapında çeşitli mahsullerde yaprak biti kontrolüne sürdürülebilir bir çözüm sağlamaya yardımcı olan değerli bir araç olmaya hazırlanıyor."