Biyolojik Mücadele Nedir?

Kimyasal pestisitlerin aksine biyolojik mücadele yöntemleri, çevrede kalıntı bırakmazlar, yeraltı sularına sızmaz ve dirençli böcek türleri oluşturmaz.

Kimyasal pestisitlerin aksine biyolojik mücadele yöntemleri, çevrede kalıntı bırakmazlar, yeraltı sularına sızmaz ve dirençli böcek türleri oluşturmaz.

Biyolojik Kontrol

Biyolojik kontrol veya biyokontrol, "bir organizma popülasyonunun, başka bir organizmanın popülasyonunu azaltmak için kullanılması" olarak tanımlanır.

Bu tanım doğada var olan bir ilkeye dayanmaktadır: Çoğu organizmanın, organizmalar ile doğal düşmanları arasındaki dengeyi koruyarak, bir organizmanın popülasyonlarının düzenlendiği bir veya daha fazla doğal düşmanı vardır. Organizmalar doğal olmadıkları alanlara sokulduğunda, bu denge kolayca bozulur çünkü ya doğal düşman yoktur ya da dengeyi koruyacak kadar etkili değildirler. Bu organizmalar daha sonra hasarı önlemek için kontrol edilmesi gereken zararlılar haline gelir. Yerli organizmalar, doğal kontrolün yetersiz olduğu ekili mahsullerde ortaya çıktıklarında da zararlı olabilir.

Biyolojik mücadele, tarımda yaygın bir uygulama olup, yüzyıllar boyunca zararlıları kontrol etmenin tek yoluydu. Doğal düşmanlar, zararlıların olduğu yerde serbest bırakılarak bölgeye yayılması sağlanması suretiyle mücadelede kontrolü ele geçirmeyi hedeflemektedir. Biyolojik kontrolün dünya üzerindeki en güzel örneklerinden biri geçmiş yüzyılda narenciye tarlalarında meydana gelen pamuklu minder skalasıdır. Bu zararlının etkili doğal düşmanları olmadığından, dünya çapında bir zararlı haline geldi ve narenciye tarlalarına ciddi zararlar verdi. 1888 yılında pamuklu minder skalasının doğal düşmanı olan uğur böceği Rodolia cardinalisın Avustralya'dan toplanıp 57 ülkeye dağıtılmasıyla narenciye endüstrisi  kurtarıldı.

Narenciye
Narenciye

20. Yüzyıl

20. yüzyılda sentetik pestisitler zararlılara ve hastalıklara karşı çözüm olarak görülmüştü. İnsanlar pestisitlerin hem sağlıkları hem de çevre üzerindeki olumsuz etkilerini anlamadan önce, zirai mücadelede çok miktarda böcek ilacı kullanıldı. Altmışlı yılların sonlarında, Hollandalı seralarda sebze yetiştiren Hollanda’lı üreticiler pestisitlerle yapılan mücadelenin zararlarını anladılar ve zararlıları kontrol etmek için doğal düşmanları kullanmaya başladılar. Bu farkındalık, Koppert Biyolojik Sistemlerin başlangıcı olmuştur.

Jan Koppert
Jan Koppert

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Ürünlere Göz At

İlk Doğal Düşman

Üretilen ilk doğal düşman, iki benekli örümcek akarını kontrol etmek için kullanılan yırtıcı akar olan Phytoseiulus persimilisidi. Kısa süre sonra, parazitik yaban arısı Encarsia formosa, beyaz sineğin kontrolü için onu izledi. Günümüzde sera sebzeleri ve süs bitkilerindeki zararlılara karşı çok çeşitli doğal düşmanlar kullanılmasının yanında çeşitli hastalıklarda biyolojik olarak da kontrol edilebilmektedir. 1990'larda, bombus arılarının domates gibi mahsulleri tozlaştırmada etkili bir yol olduğu keşfedildi. Bu, biyolojik kontrol kullanımını arttıran bir keşifti. Çünkü birçok sentetik pestisit, bombus arılarına zararlı oldukları için artık kullanılamıyordu. Zararlıların ve hastalıkların biyolojik kontrolü yalnızca seralarda değil, aynı zamanda dış mekan bitkilerinde de giderek daha fazla uygulanmaktadır.

Phytoseiulus persimilis
Phytoseiulus persimilis

Biyostimülantlar

Bitki büyümesini ve abiyotik strese karşı direncini artırmak için biyostimülantların kullanımı 21. yüzyılın başlarında başlamıştır. Modern bilimsel yöntemler, biyostimülantların tetikleyebileceği birçok fizyolojik mekanizmanın anlaşılmasını ve bunun bitkilerde çeşitli(indüklenmiş) direnç biçimlerine nasıl katkıda bulunduğunu artırmaya yardımcı oldu. Toprak besin ağı için (mikro) organizmaların daha iyi anlaşılması, bitkilerin çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve yararlı mikroorganizmaların uygulanmasının sağlıklı ve daha iyi büyüyen bitkilere katkıda bulunabileceğini giderek daha fazla ortaya koymaktadır.

Domates fidesi
Domates fidesi
Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM
Kaynaklar

www.koppertus.com

Bu yazıya yorum yap.

Önerilen Ürünler

No items found.

Önerilen Ürünler

Önerilen Ürünler

Bunu okuyanlar bunları da okudu...

PAYLAŞ
PAYLAŞ