hortiturkey
Baş Editör

HM Clause, “New Delhi” Dayanımlı Kabak Çeşidini Piyasaya Sürdü

1 Dakikalık Okuma
23 Mayıs 2021 Pazar
Tohum, Fide, Fidan
HM Clause
Özet
2021 yılı sonunda HM Clause, “NO-ND-New Delhi” virüsüne dayanımlı olan 4 yeni kabak çeşidini ürün yelpazesine eklemiş olacak.
0
Paylaş

Akdeniz bölgesi yetiştiriciliğinde farklı tarım ve iklim koşulları için özel tasarlanmış olan “No-ND- New Delhi” serisi kabak çeşitleri, virüs dayanımı yanında, yüksek performans, meyve kalitesi, güçlü bitki yapısı, soğuk ve sıcağa dayanım yanında, hasat sonrasında mükemmel bir raf ömrüne de sahiptir.

HM Clause 2021 yılı ilkbaharında bu serilerden HMC 24251 ve HMC 24382 çeşitlerini İtalya’da, yaz döneminde  HMC 24440 ve HMC 24444 çeşitlerini İspanya’da, ve sonbaharda ise İtalya’da piyasaya sürecek.

HM Clause İtalya'daki kabak denemeleri
HM Clause İtalya'daki kabak denemeleri
HM Clause İspanya'daki kabak denemeleri
HM Clause İspanya'daki kabak denemeleri

Kabak üretimini ciddi bir şekilde etkileyen virüs

“ToLCNDV veya New Delhi” virüsü, sekiz yıldır Akdeniz bölgesinde, kabak yetiştiriciliğinde gelişme aşamasındaki ürünlerin yaprak ve meyvelerinde etkili olarak mahsule büyük zararlar vermektedir.

Tütün beyaz sineği (Bemisa tabaci) ile bulaşıp hızla yayılan bu virüs,  Akdeniz bölgesindeki kabak üreticileri için büyük bir sorundur.

Tütün beyaz sineği
Tütün beyaz sineği

Teknik ekiplerinin her ülkedeki kilit üreticilerle kurduğu yakın ilişkiler sonucunda bu virüsü ilk olarak 2013 yılında tespit ettiklerini söyleyen HM Clause kabak ürün müdürü Fabien Lauret; bu erken tespit sayesinde şirket olarak kurumsal düzeyde hızlı bir küresel yanıt stratejisi uyguladıklarında da bahsetti.

İlgili Ürünler

HM Clause'un Fransa'daki araştırma geliştirme merkezi
HM Clause'un Fransa'daki araştırma geliştirme merkezi

Zamana karşı yarış

Islah faaliyetlerinin özünde yenilik olduğunu söyleyen HM Clause kabak yetiştirme koordinatörü Julien Mazet, üreticilere performanslı ve verimli genetik çözümler sunan ilk firma olmak için zamana karşı bir yarış yürüttüklerinden bahsetti.

Mazet, türlerin biyolojik çeşitliliği ve laboratuvarlarında geliştirdikleri testler ile, sağlam bir direnç kaynağı belirlediklerini söyledi. Yabani kabaktan türetilen ve hepimizin alışkın olduğu kabaktan çok farklı olan bir direnci entegre etmek ve pazarın agronomik koşullarına uygun bitkiler yetiştirmenin zaman ve ustalık gerektirdiğini vurgulayan Julien Mazet, “HM Clause ekiplerinin duyarlılığı ve azmi olmasaydı bugün başarılı olamazdık” diye sözlerine devam etti.

Araştırma ve geliştirme aşamasının sona ermesiyle, üretim denemelerinden hızla yol aldıklarını belirten Fabien Lauret, son iki yıldır, HM Clause’un, İspanya ve İtalya'daki çiftçilerle birlikte “No-ND – New Delhi” dayanımlı çeşitleri üzerinde denemeler yürüttüğünü, ve hepsinin de gerçek yetiştirme koşullarında direnç ve performans konularında kendilerini kanıtladığını söyledi.