hortiturkey
Baş Editör

Kapalı Alan Dikey Tarım Yetiştiriciliğine Girmeden Önce Cevaplanması Gereken 5 Soru

2 Dakikalık Okuma
28 Eylül 2020 Pazartesi
Topraksız Tarım
Dikey tarım.
Özet
Kapalı alanda dikey tarım üretimine girmeden önce, bu beş soru mutlaka gerçekçi olarak cevaplanmalı.
1
Paylaş

Kapalı alan tarım uygulaması bir bilimdir, ancak bu başlamak için bilim insanı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Finans, ticaret, yönetim hayatından, pilotluğa kadar farklı geçmişlere sahip çok sayıda insan, kapalı ortamda yapılan dikey tarım dünyasına giriyor.

Geçmiş deneyiminiz ne olursa olsun, dikey tarım dünyasına girmeyi düşünüyorsanız, ne bekleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Kapalı ortamda yapılan dikey tarım yetiştiriciliğine girmeyi düşünmeden önce şu 5 soruyu cevaplayın.

Eğer hidroponik bitki yetiştiriciliği hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz şu makaleye göz atmayı unutmayın: Hidroponik Tarımda Bitki Yetiştiriciliği Rehberi

1. Hangi Mahsulleri Yetiştirmeyi Düşünmeliyim?

Ne yetiştirmeyi planlıyorsun? Bu karar, kurulum, yetiştirme, dağıtıma ve aydınlatmaya kadar dikey çiftliğinizin her yönü üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenle size en uygun seçimi yapmanız çok önemlidir.

Hangi ürünleri yetiştirmek istediğinize dair bir fikrinizin olması muhtemeldir. Ancak bu mahsul dikey bir çiftlik için uygun mu? Hasat döngüsü nedir? Bölgenizde bunun için yeterli talep var mı? Nasıl dağıtılması gerekiyor? Çiftliğinizin şemalarına girmeden önce dikey tarıma uygun mahsullerin bir analizini yapmanız ve seçeneklerinizi gözden geçirmeniz gerekecektir.

Dikey tarımda yetişen çilek.
Dikey tarımda yetişen çilek.

2. Ne Kadar Alanınız Var veya İhtiyacınız Var?

Dikey çiftçiliğin avantajlarından biri, raflarda büyüyen ürünlerin çok az alanı çok verimli kullanmanıza izin vermesidir. Akıllı dikey tarım üretimleri şehirlerdeki evlerin bodrumlarında, konteynır içlerinde veya küçük bir kompleksin ortasında yapılabilmektedir. Bu tarz üretimler için bir tarla içinde bulunan bir sera uygulamasına gerek yoktur. Bununla birlikte,  küçük faktörler ( montaj yükseklikleri gibi) gibi görünen detaylar, çiftliğinizin canlılığını etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, dikey tarım yetiştiriciliğinde güvenilir ortaklarla çalışmak, başarınız için kritik öneme sahiptir.

Dikey tarım yapılan bir tesis.
Dikey tarım yapılan bir tesis.

3. Partneriniz Var mı?

Ortağınız var mı? Yalnız mı yoksa bir ekiple mi çalışıyorsunuz? En iyi uygulamalar hakkında fikir verebilecek tarım danışmanlarına veya araştırmacılara ulaşabiliyor musunuz? Optimum verim için aydınlatmanızı tasarlayabilecek bir uzman var mı? Ürün yetiştirmede kullandığınız aydınlatma verimsiz olur ise kime döneceksiniz?

İlgili Ürünler

Bu sorular ciddi bir girişimin ilk adımıdır, çünkü doğru ortakla eşleşmek, ortaya çıkabilecek tüm zorlukların tek seferde üstesinden gelebileceğiniz anlamına gelir. Çevrenizde dikey tarım yetiştiriciliğinde  iyi bir üne ve kaynaklara sahip birini arayın.

Dikey tarım yetiştiricilik anı.
Dikey tarım yetiştiricilik anı.

4. Bu Sektöre Kim Yatırım Yapıyor?

Çok az insan dikey tarım yetiştiriciliğinde kendi başına finanse edebilir. Bu yetiştiriciliği hobi anlamının dışında ticari olarak yapacaksanız, yatırımcılara ihtiyacınız olacaktır. Bulduğunuz yada bulabileceğiniz potansiyel yatırımcıya sunacağınız; resmi ve sektör otoriteleri tarafından da onay verilmiş bir iş planı sizin için kritik bir öneme sahip olacaktır.

Temsili yatırımcı.
Temsili yatırımcı.

5.Hangi Aydınlatmayı Kullanmalıyım?

Yetiştiricilik için yeriniz var, neyi büyütmek istediğinizi biliyorsunuz ve ortaklarınızı buldunuz. Peki şimdi ne olacak? Dikey tarım yetiştiriciliği yapacağınız yerdeki ürünlerinizin ihtiyacı olan aydınlatmayı seçme zamanı. Bu konuda daha önce detaylı bir makale yayınlamıştık. Burada da özetlemeye çalışalım.

Doğru ışık, operasyonunuzu başarılı kılmak için çok önemli bir bileşendir ve bu yeni girişimde başarılı olmak için ihtiyacınız olan verimi size sağlayacaktır. Sizi oraya götürmek için sera içi aydınlatma sistemlerini seçmek, fiyat, ışık spektrumu, garanti, bakım kolaylığı, verimlilik ve çok daha fazlasını birleştiren bir karardır. Günümüz dikey tarım yetiştiriciliğinde LED aydınlatmalar kullanılmaktadır. LED aydınlatma karmaşık bir dünya gibi görünmesine karşın, doğru bir firma danışmanlığı ve uygulamasıyla çok verimli ve başarılıdır. Bu konuda referansları, danışmanlığı, bakım ve servis ağı kuvvetli olan bir firma tercihi yapmanızı tavsiye ederiz.

Dikey tarım üretimi için aydınlatılan bir tesis.
Dikey tarım üretimi için aydınlatılan bir tesis.
Kaynaklar
Bu içerik için kaynak belirtilmemiş.