Asma Gövde Çukurlaşması Virüs Hastalığı

(Rugose wood complex)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Dormant dönemde ve Nisan-Mayıs
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme, Laboratuvar testleri
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve belirtileri

Asmalarda görülen gövde çukurlaşma hastalığına 7 farklı virüs neden olmaktadır. Ülkemizde bu virüslerden Grapevine virus A, Grapevine virus B ve Grapevine rupestriss tem pitting associated virus (GRSPaV) saptanmıştır. Virüs asmanın bünyesinde sistemik olarak yer alır. Hastalık, asmanın tüm kültür ve yabani formlarında (Vitis spp.) aşıyla taşınmaktadır. Etmenlerin bazıları unlubitlerle (Planococcus ficus ve Planococcus citri) de taşınmaktadır.

Enfekteli asmalarda göze çarpan ilk belirtiler, bitkilerde gelişme durgunluğu, baharda gözlerde geç uyanma, sürgünlerde zayıf gelişmedir. Bu hastalık asmanın odunsu kısmındaki belirtiler ile karakterize edil ir. Aşı yerinde anaç ve kalem uyuşmazlığına benzer şişkinlikler meydana gelir, kalem anaca göre daha geniş çaptadır (Şekil 115a). Gövdede kabuk dokuda kavlamalar meydana gelir, aşı noktasındaki kabuk soyulduğunda odun yüzeyinde görülen yiv benzeri oluşumlar düzgün olmayıp, girintili çıkıntılıdır (Şekil 115b). Kabuğun iç tarafında ise çivi benzeri çıkıntılar görülmektedir. Bu durum hastalığın en tipik belirtisidir. Bu belirtiler genellikle kabuk soyulmadan fark edilmez. Şiddetli enfeksiyonlarda ise, konukçuya bağlı olarak bu yivler çok daha yoğun ve derindir. Anaç ve kalem kombinasyonu arasındaki ilişkiye bağlı olarak odunsu dokulardaki belirtilerin şiddeti değişebilir. Hastalık asmalarda gözle görülebilir bir bodurluğa neden olur. Enfekteli asmaların yaprakları daha ufak olup, meyve verimi az ve salkımları ufaktır. V. vinifera ve asma anaçlarının çoğu bu hastalığa karşı hassastır. Aşısız asmalarda ve anaçlarda hastalık latent halde bulunmakta olup aşılı asmalarda belirtiler ortaya çıkmakla birlikte nadiren de olsa latent enfeksiyonlar görülebilmektedir.

Asmanın tüm kültür ve yabani formları (Vitis spp.) hastalığın konukçularıdır.

Asma gövde çukurlaşması virüs hastalığının gövdedeki yiv oluşumu ve aşı noktasındaki şişkinlik
Şekil 115. a) Asma gövde çukurlaşması virüs hastalığının gövdedeki yiv oluşumu ve aşı noktasındaki şişkinlik b) Asma gövde çukurlaşma virüs hastalığının gövdedeki kabuk kavlaması ve yiv oluşumu

Asma Gövde Çukurlaşması Virüs Hastalığı Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Virüsten ari sertifikalı fidan kullanılmalıdır.
  • Hastalıklı asmalardan üretim amaçlı materyal alınmamalıdır.
  • Hastalıklı anaç ve asmalar derhal sökülmelidir.
  • Vektörü olan unlubitlere karşı mücadele edilmelidir.
  • Hastalığa karşı dayanıklı çeşitler kullanılmalıdır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. F. Özlem ALTINDİŞLİ, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Ercan CANIHOŞ, Dr. N. Mükerrem ÇELİKER, Dr. Emre EVLİCE, Dr. Nurdan GÜNGÖR SAVAŞ, Dr. Bilgin GÜVEN, Dr. Aydan KAYA, Özen MERKEN, Dr. Serkan ÖNDER, Dr. Fatma ÖZSEMERCİ, Dr. Naim ÖZTÜRK, Dr. Dilek POYRAZ, Dr. Nursen ÜSTÜN, Dr. Yıldız SOKAT, Abdullah YILMAZ (2017). Bağ Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ