Gümüşi Leke Hastalığı

(Helminthosporium solani Dur.and Mont.)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Dikim öncesi tohumluk ve hasatta yumru kontrolü.
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme.
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat

Tanımı, yaşayışı ve belirtileri

Hastalık bitkide yeşil aksamda belirti vermez sadece yumruda görülmektedir. Yumru kabuğu üzerinde parlak gri veya gümüşi yamalar şeklindeki lekeler meydana getirir.

Bu lekeler yeni hasat edilen yumrular üzerinde açık renklidir (Şekil 21) ve dikkat edilmezse fark edilmeyebilir, ancak ıslatıldığı zaman yumru üzerindeki gri parlak yamalar halinde görülebilirler. Bu yamalar yumru üzerinde çok geniş bir alana yayılabilir. Belirtilerin tanınması özellikle beyaz kabuklu patates çeşitlerinde zordur, kırmızı kabuklularda ise kolayca görülebilir (Şekil 21 a,b).

Hastalığın taşınmasında en önemli kaynak tohumluk yumrudur. Ancak, bulaşık olan tohumların dikilmesiyle de fungus yumrunun etrafındaki toprağa geçer ve toprağın bulaşmasına neden olur. Etmenin toprakta kalıcılığı ise kısadır. Hastalık genellikle tarlada ürün kaybına neden olmaz, asıl zararını depoda yapar, fungus depoda 4°C üzerindeki sıcaklıklarda ve %90-93 nemde gelişmesine devam etmektedir. Depoda yayılan sporlar vasıtasıyla diğer patateslerde enfekte olur, hastalığın görüldüğü yumrularda su kaybı ve büzüşmeler buna bağlı olarak ağırlıkta azalma olur, kalite ve pazar değerinde düşüş meydana gelir (Şekil 21 d). Yüksek nemli depo koşullarında lekeler üzerinde gelişen sporlar nedeniyle lekelerin rengi koyulaşmaya başlar ve isli bir görünüm ortaya çıkar (Şekil 21 c).

Gümüşi leke hastalığı, Sarı ve kırmızı kabuklu yumrularda belirti c) Yumru üzerindeki lekelerde isli görünüm, Yumruda su kaybı ve büzüşme
Şekil 21. Gümüşi leke hastalığı, a-b) Sarı ve kırmızı kabuklu yumrularda belirti c) Yumru üzerindeki lekelerde isli görünüm d) Yumruda su kaybı ve büzüşme

Gümüşi Leke Hastalığı Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır.
  • Dikimi yapılacak yumrular gözle kontrol edilmeli, belirti görülen yumrular tohumluk olarak kullanılmamalıdır.
  • Hastalığın görüldüğü tarlalarda en az iki yıl süreyle münavebe yapılmalıdır.
  • Kendi gelen bitkiler yok edilmelidir.
  • Depolardaki toprak ve bitki artıkları iyice temizlenmeli ve etmenin çoğalmasını sağlayacak ortamların oluşmamasına dikkat edilmelidir.
  • Depo sıcaklığının 4°C, nispi nemin ise %90’ın altında olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hasat sırasında yumruların yaralanmasından kaçınılmalıdır. Enfeksiyon riskini azaltmak için yumrular iyice kurutulduktan sonra depoya alınmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Bu hastalığa karşı ülkemizde kimyasal mücadele tavsiyesi bulunmamaktadır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Pervin ERDOĞAN, Dr. Emel ÇAKIR, E. Arzu ELİBÜYÜK, Dr. Emre EVLİCE, Ali Ferhan MORCA, Dr. Aynur KARAHAN, Dr. Tülin KILIÇ, Sabriye ÖZDEMİR, Filiz ÖNTEPELİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU, Abdullah YILMAZ, Dr. Melike YURTMEN, Dr. Enbiye ULUTAŞ, Dr. Nursen ÜSTÜN (2017). Patates Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ