Tarla Sarmaşığı

(Convolvulus arvensis L.; Convolvulaceae)
Yabancı Ot
Örnekleme Zamanı
Örnekleme Yöntemi
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı ve yaşayışı

Çok yıllık, tohum ve toprak altı organları ile çoğalan bir yabancı ottur (Şekil 1). Gövde tüysüz veya hafifce tüylü, ince, yatık, yerde sürünücü veya sarılıcı tırmanıcıdır. Gövde 30-100 cm boyunda uzayabildiği gibi, 3 m ya da daha fazla uzunlukta olabilir. Yapraklar basit, almaşık dizilmiş olup, okbaşlı, zıpkınsı veya bunlara benzer şekillerde, 5x3 cm boyutlarında, tüysüz ya da düzensiz tüylü, sivri uçlu ya da kör uçludur. Taç yapraklar birleşik, huni şeklinde, beyaz ya da pembe, nadiren mavi renkli ve 15-25 mm boydadır. Dış çanak yapraklar ters yumurtamsı, kör uçlu, kesik uçlu ya da belirsiz sivri uçludur.

Tarla sarmaşığı
Şekil 1. Tarla sarmaşığı

Çiçekler genellikle teksel, koltuksal, bazen çiftli nadiren üç çiçekli talkımlardadır. Tarla sarmaşığı, derinlere inebilen ve de etkili bir kök sistemine sahiptir. Kökler, yatay uzayarak gelişmekle birlikte kuvvetli kök sürgünleri toprakta 2 m derinliğe kadar inebilir. Yeni sürgünler 60 cm’ye kadar olan toprak derinliklerinden yüzeye çıkabilir. Meyve 6-8 mm çapında, kapsül şeklinde ve iki odacıklıdır. Her bir odacıkta iki adet küçük küre şeklinde tohum bulunur. Tohum rengi griden koyu kahverengi-siyaha kadar değişir. Tohum kabuğu sert olduğundan tohumlar uzun yıllar toprakta canlı kalabilir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. Zirai Mücadele Entegre Talimatlarından (2017) derlenmiştir.

Orijinal Makaleler

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ