Domates Sarı Yaprak Kıvırcıklık Virüsü

(Tomato yellow leaf curl virus - TYLCV)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Örnekleme Yöntemi
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, Yaşayışı ve Hastalık Belirtileri

Bu hastalık beyazsineklerle (Bemicia tabaci) taşınmaktadır. Tohumla ve temas ile taşınmaz. Ana konukçusu domatestir. Süs bitkilerinden Lisyantus (Eustoma grandiflorum) doğal konukçusu olup şiddetli belirtiler gösterir. Tütün bitkisi ise, konukçu olmasına rağmen belirti göstermez.

Vejetasyon döneminin başında bu virüsle bulaşan domates bitkisi; şiddetli bodurlukla birlikte, anormal şekilli ve oldukça küçülmüş yapraklar oluşturur. Enfeksiyondan hemen sonra oluşan yapraklar aşağı doğru kıvrılır. Sonrasında oluşan yapraklar da, klorotik ve deforme olmuş bir görünüm sergiler. Yapraklar aynı zamanda kayık şeklini alır.

Erken dönemde enfekte olan bitkilerde gelişme durur. Geç dönem enfeksiyonlarda ise meyve tutumu azalır. Çiçeklerde herhangi bir belirtiye rastlanmasa da, çiçek dökümü oldukça yaygındır (Şekil 109).

Domates sarı yaprak kıvırcıklık virüsü (TYLCV)’nün domatesteki belirtileri
Şekil 109. Domates sarı yaprak kıvırcıklık virüsü (TYLCV)’nün domatesteki belirtileri

Domates Sarı Yaprak Kıvırcıklık Virüsü Mücadelesi

Hastalığa dayanıklı ya da tolerant çeşitleri seçerek bunları vektör böceğin çıkış tarihinden farklı bir dönemde seraya şaşırtmak, hastalıktan korunmada oldukça yararlıdır.

Diğer mücadele yöntemleri için lütfen aşağıdaki içeriğe bakınız.

İlgili İçerik: Seralarda Virüs ve Benzeri Hastalıklarla Mücadele Etmenin Yöntemleri

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Doç. Dr. Seral YÜCEL, Dr. Tülin KILIÇ, Dr. Nursen ÜSTÜN, Dr.Pervin ERDOĞAN, Dr.Nilüfer YILDIZ, Dr. Emine TOPUZ, Dr.Tijen TAŞKIN, Dr. Melike YURTMEN, Dr.Ayşe AŞKIN, Sabriye ÖZDEMİR, Dr.Mehmet KARACAOĞLU, Dr. Adem ÖZARSLANDAN, Dr.Cevdet ÖZKAN, Dr.Abdullah YILMAZ, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Eda AKSOY (2017). Örtüaltı Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ