Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı ve yaşayışı

Bazı yerlerde şeytansaçı, verem otu, kızıl ot ve bereket otu gibi adlarla anılır. Cuscutaceae familyasının üyesidir. Klorofilsiz, sarılıcı, tam parazit bitkilerdir (Şekil 1, 2). İpliksi gövdeleriyle konukçularına sarılarak, emeçleriyle onlardan su ve besin maddelerini alırlar. Çoğalmaları tohum ile veya gövde parçalarıyla olmaktadır. Bir yıldan diğer yıla tohum ile veya çok yıllık konukçu bitkilerin gövdelerinde gömülü kalan kendi parçaları ile geçerler.

Küsküt zararı
Şekil 1. Küsküt zararı

Küskütler tam parazit bitkilerdir. Tohumla çoğalabildiği gibi, iplik gibi olan sarılıcı dallarının her bir parçası ile de çoğalabilmektedir. İlkbaharda toprağa düşen tohumlar hava koşullarına göre çimlenir, uygun bulduğu konukçu bitkiyi yakalar, uzanır, topraktan ilişkisini keser ve gelişmesine devam eder. Kültür bitkisinde daldan dala uzanır, bitkinin içinde besin maddelerini ve suyu emeçleri ile alarak bitkinin zayıflamasına, kurumasına, bodurlaşmasına sebep olur. Yoğun olarak bulaşık yerlerde ürün alınamaz.

Küsküt zararı
Şekil 2. Küsküt Zararı

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Pervin ERDOĞAN, Dr. Emel ÇAKIR, E. Arzu ELİBÜYÜK, Dr. Emre EVLİCE, Ali Ferhan MORCA, Dr. Aynur KARAHAN, Dr. Tülin KILIÇ, Sabriye ÖZDEMİR, Filiz ÖNTEPELİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU, Abdullah YILMAZ, Dr. Melike YURTMEN, Dr. Enbiye ULUTAŞ, Dr. Nursen ÜSTÜN (2017). Patates Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ