Bağ Çadırtırtılı

(Arctia villica L.)
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Şubat-Mayıs
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli

Üst kanatları parlak kara zemin üzerine beyaz lekeli, alt kanatları sarı zemin üzerine kara lekeli bir kelebektir (Şekil 35). Larvalar bol sayıda uzun koyu renkli kıllarla kaplıdır. Olgun larva boyu 50-60 mm’dir. Toraks bacakları ve yalancı bacaklar kırmızı renklidir.

Kışı larva döneminde, otlu yerlerde beyaz ve geniş bir ağ tabakası altında 150-200 adetlik kümeler halinde geçirir. Zararlıya bu özelliğinden dolayı “Çadır tırtılı”
denmektedir. İlkbaharda kışlaklardan çıkan larvalar bağ yakınlarındaki yabancı otlardan bağlara geçer. Asmaların göz, sürgün ve yapraklarını yiyerek beslenirler. Gelişmesini tamamlayan larvalar çoğunlukla toprakta pupa olur. Yaprakların arasında pupa olanlara da rastlanır. Erginlerin haziran ve temmuzda uçuştukları görülür.

Bağ çadırtırtılı ergini
Şekil 35. Bağ çadırtırtılı ergini

Çiftleşen dişiler yumurtalarını çeşitli bitkilere bırakırlar. Yılda bir döl verir. Bağ çadırtırtılı’nın larvaları asmaların göz, sürgün ve yapraklarını yemek suretiyle zarar yaparlar. Yıldan yıla zarar oranı değişebilir. Popülasyonlarının yüksek olduğu zamanlarda bağlarda önemli zararlara neden olabilirler.

Bağ Çadırtırtılının Mücadelesi

Mekanik Mücadele

Larvalar ağları terk etmeden önce bağın içindeki yabancı otlarda bulunan ağlar toplanarak uzaklaştırılmalıdır. Bağın içindeki yabancı otların kontrolü zararlı popülasyonunun düşürülmesi bakımından yarar sağlar.

Kimyasal Mücadele

Mekanik mücadele uygulandığında başarı sağlandığından kimyasal mücadele önerilmez.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. F. Özlem ALTINDİŞLİ, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Ercan CANIHOŞ, Dr. N. Mükerrem ÇELİKER, Dr. Emre EVLİCE, Dr. Nurdan GÜNGÖR SAVAŞ, Dr. Bilgin GÜVEN, Dr. Aydan KAYA, Özen MERKEN, Dr. Serkan ÖNDER, Dr. Fatma ÖZSEMERCİ, Dr. Naim ÖZTÜRK, Dr. Dilek POYRAZ, Dr. Nursen ÜSTÜN, Dr. Yıldız SOKAT, Abdullah YILMAZ (2017). Bağ Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ