Mısır Maymuncuğu

(Tanymecus dilaticollis Gyll.)
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Bitkilerinin toprak yüzeyine çıkmasından itibaren başlanır ve 1-3 yapraklı dönem boyunca yapılır
Örnekleme Yöntemi
Serpme ekim yapılan alanlarda ¼ m²’lik tel çerçeve ile tarlanın en az 10 noktasında bitki yüzeyindeki ve toprağın 5 cm derinliğindeki ergin böcekler sayılır. Sıraya ekim yapılan alanlarda ise 10 farklı noktada 10’ar bitkideki ve toprağın 5 cm derinliğindeki ergin böcekler sayılır.
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli

Mısır maymuncuğu erginleri oval biçimde, 8 mm boyundadır. Vücutları parlak siyah renkte olmakla birlikte üst kanatları kirli sarı, beyaz pul ve tüylerle örtülü olduğundan, gri veya toprak renginde görünür. Üst kanatları üzerinde uzunlamasına bantlar vardır. Bacaklar, kısa ve sık tüylerle kaplıdır. Antenler dirsekli ve ucu topuzludur (Şekil 24). Larvaları sarımsı beyaz renkte ve kıvrık biçimdedir. Olgun larvalar 8-10 mm boyundadır. Pupa açık sarı renkte ve ortalama 9 mm boyundadır. Yumurtalar oval biçimde ve yaklaşık 1mm büyüklüğündedir.

Erginler mart başlarında görülmeye başlar. Yumurtlama nisan başından temmuz başına kadar sürer. En yoğun yumurtlama, mayıs ortalarından haziran başına kadar gerçekleşir. Dişiler, yumurtalarını genellikle toprağın 1-3 cm derinliğine tek tek veya gruplar halinde bırakırlar.

Mısır maymuncuğu ergini ve zararı
Şekil 24. Mısır maymuncuğu ergini ve zararı

Bir dişi yaklaşık 60 kadar yumurta bırakır. Yumurtalar 10-24 günde açılırlar. Çıkan larvalar köklerde beslenirler. Olgun larvalar toprağın 40-50 cm derinliğine inerek
yaptıkları yüksükler içinde pupa olurlar. Larvaların gelişme süreleri genellikle 40 gün sürer. Pupa süresi ise yaklaşık 20 gündür. Erginler genellikle eylül ayından başlayarak
toprak içinde görülür ve kışı toprak içinde geçirirler.

Ülkemizde Karadeniz Bölgesinin tüm illerinde yaygın olmakla birlikte özellikle Samsun ilinde, Marmara Bölgesinde de Adapazarı ilinde yoğun olarak bulunmaktadır.

Erginleri henüz toprak yüzüne çıkan genç mısır bitkilerinin yapraklarını yarım ay şeklinde yemek ve büyüme konilerini kesmek suretiyle zarar verirler. Mısır 2-3 yapraklı oluncaya kadar bu zarar devam eder. Bitki geliştikçe zarar azalır. Zararlının yoğun olduğu alanlarda önlem alınmadığı takdirde tarlanın yeniden ekilmesi veya boş kalması söz konusudur. Mısır dışında ayçiçeği, şekerpancarı, buğday, sebzeler ve birçok yabancı ot konukçuları arasındadır.

Doğal Düşmanları

Ülkemizde belirlenen doğal düşmanları bulunmamaktadır.

Mısır Maymuncuğu Mücadelesi

Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele yüzey ilaçlaması ve tohum ilaçlaması şeklinde yapılır. Kimyasal mücadeleye karar vermek için “5. Örnekleme ve Kontrol Yöntemleri” bölümünde “5.1. Zararlılar” başlığı altında anlatıldığı şekilde sayımlar yapılmalıdır. Yapılan sayımda ortalama 4 ergin/m² bulunduğunda ilaçlama yapılmalıdır. Yüzey ilaçlamasında kullanılan ilaçlar sabah veya akşam saatlerinde uygulanmalıdır. Tohum ilaçlamaları zararlının her yıl yoğun olduğu alanlarda, ekimden önce yapılmalı ve hemen ekilmelidir.

Mısır maymuncuğu mücadelesinde kullanılacak ilaçlar ve dozları EK 4’de verilmiştir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Zir. Yük. Müh. Vahdettin AKMEŞE, Dr. Mehmet AYDOĞDU, Dr. Öncül Kaangün CANER, Zir. Yük. Müh. Pelin KELEŞ ÖZTÜRK, Zir. Yük. Müh. Özcan TETİK, Zir. Yük. Müh. Ali Faik YILDIRIM, Zir. Yük. Müh. Erkan YILMAZ, Dr. Abdullah YILMAZ (2017). Mısır Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ