Elma Mozaik Virüsü

(Apple mosaic ilarvirus, ApMV)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Nisan-Temmuz
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme, Laboratuvar testleri
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Etmenin tanımı, yaşayışı ve hastalık belirtileri

ApMV (Apple Mosaic Virus, hastalığın İngilizce literatürdeki adı) mekanik olarak ve aşı ile taşınır. ApMV ile bulaşık elma yapraklarında, açık sarı, kenarları belirgin lekeler, çizgiler ve damar sarılığı görülür (Şekil 118).

Bu belirtiler özellikle hassas çeşitlerde (Golden Delicious, Jonathan, Granny Smith gibi) oluşur. Tolerant veya dayanıklı çeşitlerde ise birkaç yaprakta küçük sarı lekeler görülür. İleriki dönemlerde bu lekeler koyu kahverengine döner. Hassas çeşitlerde olgun yapraklar dökülür.

Hastalığın belirtileri çeşit ve anacın hassasiyeti yanında, virüs ırklarının virülensliğine de bağlıdır. Virüse hassas elma çeşitlerinde %50’ye varan gelişme geriliği, gövde çapında %20’ye varan azalma ve %30’a varan verim düşüklüğü görülmektedir.

ApMV, elmadan başka Prunus triloba, badem, mürdüm eriği, kuş kirazı, at kestanesi, gül, böğürtlen, çilek, huş ağacı, fındık ve şerbetçi otu gibi bitkilerde hastalık yapmaktadır.

Elma mozaik Virüsü’nün elma yapraklarında oluşturduğu belirtiler
Şekil 118. Elma mozaik Virüsü’nün elma yapraklarında oluşturduğu belirtiler

Elma Mozaik Virüsü Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Virüsten ari sertifikalı fidan kullanılmalıdır.
  • Fidanlıklar her vejetasyon döneminde kontrol edilerek, hastalık belirtileri gösterenler hemen sökülüp imha edilmelidir.
  • Budama alet ve ekipmanları ağaçtan ağaca geçerken %3’lük sodyum hipoklorid veya %2’lik sodyum hidroksit + %2’lik formalin solüsyonlarına batırılarak dezenfekte edilmelidir.
  • Hastalıklı ağaçlardan aşı gözü alınmamalıdır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Ayşe ÖZDEM, Dr. Arzu AYDAR, Cemil HANTAŞ, Dr. M. Selçuk BAŞARAN, Dr. Aynur KARAHAN, Dr. Vildan BOZKURT, Dr. Münevver KODAN, Dr. Ercan CANIHOŞ, Ali Ferhan MORCA, Dr. N. Mükerrem ÇELİKER, Dr. Naim ÖZTÜRK, Gamze ERDURMUŞ, Dr. Işıl ÖZDEMİR, Ülkem TANIKER (2017). Elma, Armut ve Ayva Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ