Elma Klorotik Yaprak Leke Virüsü

(Apple chlorotic leafspot trichovirus, ACLSV)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Nisan-Temmuz
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme, Laboratuvar testleri
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Etmenin tanımı, yaşayışı ve hastalık belirtileri

Bu etmen bazı kaynaklarda Apricot pseudo-chlorotic leafspot virus (APCLSV) olarak tanımlanmıştır. Virüs mekanik olarak ve tohum hariç diğer üretim materyalleri ile taşınır.

Virüs birçok ticari elma çeşidinde latent olarak bulunur. ACLSV elma yapraklarında düzensiz dağılmış, halka şeklinde, sınırları belirgin, klorotik lekelere sebep olur.

ACLSV, ayva yapraklarında klorotik leke, çizgi, bantlaşma ve meyvede şekil bozukluğu belirtilerini oluşturur (Şekil 119). Armut yapraklarında ise halkalı lekelere ve meyvesinde soluk yeşil beneklenmelere sebep olur.

ACLSV, sert ve yumuşak çekirdekli meyvelerde önemli ekonomik kayıplara neden olur. Bu kayıplar daha çok fidanlıklarda aşı uyuşmazlığı ve meyveye yatmış ağaçlarda verim düşüklüğü olarak ortaya çıkar.

Hastalık etmenin doğal konukçuları, elma, armut, ayva, kiraz, vişne, erik, şeftali, kayısı, leylak ve meşedir.

Elma Klorotik Yaprak Leke Virüsü Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Virüsten ari sertifikalı üretim materyali kullanılmalıdır.
  • Dayanıklı ya da tolerant çeşitlerin kullanımı tercih edilmelidir.
  • Fidanlıklar her vejetasyon döneminde kontrol edilerek, hastalık belirtileri gösteren fidanlar hemen sökülüp yok edilmelidir.
  • Budama alet ve ekipmanları ağaçtan ağaca geçerken %3’lük sodyum hipoklorid veya %2’lik sodyum hidroksit + %2’lik formalin solüsyonlarına batırılarak dezenfekte edilmelidir.
  • Hastalıklı ağaçlardan aşı gözü alınmamalıdır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Ayşe ÖZDEM, Dr. Arzu AYDAR, Cemil HANTAŞ, Dr. M. Selçuk BAŞARAN, Dr. Aynur KARAHAN, Dr. Vildan BOZKURT, Dr. Münevver KODAN, Dr. Ercan CANIHOŞ, Ali Ferhan MORCA, Dr. N. Mükerrem ÇELİKER, Dr. Naim ÖZTÜRK, Gamze ERDURMUŞ, Dr. Işıl ÖZDEMİR, Ülkem TANIKER (2017). Elma, Armut ve Ayva Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ