Kökboğazı Nekrozu ve Siyah Siğil

(Rhizoctonia solani Kühn )
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Dikim öncesi tohumluk ve hasatta yumru kontrolü.
Örnekleme Yöntemi
Göz ile inceleme.
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve belirtileri

Hastalık etmeni toprak kaynaklı bir fungustur. Bu fungus, toprakta bitki artıklarında miselyum halinde, yumrularda ise sklerot halinde canlılığını sürdürür. Hastalık enfeksiyonu için, 13-15°C sıcaklıklardaki nemli topraklar uygundur.

Bu hastalık etmeni gövde ve kök boğazında kırmızımsı-kahverengi çökük yaralar meydana getirir (Şekil 22 a). Hastalık ayrıca bitkinin stolonlarında da kahverengisiyah lekeler oluşturur (Şekil 22 b). Yumru üzerinde 1-10 mm çapında kömür zerreciği görüntüsünde, sert yapılı siyah siğil şeklinde görülür. Bazen bu siyah siğiller yumrunun büyük bir kısmını kaplayabilir (Şekil 22 c). Bu sklerotlar hastalığın yayılmasında önemli bir faktördür. Hastalıkla yoğun bulaşık topraklardaki yumrularda çatlamalar ve şekil bozuklukları meydana gelir (Şekil 22 d).

Kökboğazı Nekrozu ve Siyah Siğil belirtileri
Şekil 22. Kökboğazı nekrozu ve siyah siğil hastalığı; a) Hastalığın kök boğazındaki belirtileri, b)Hastalığın kökboğazı, stolon ve yumrudaki belirtileri, c)Yumrularda oluşan siyah siğil belirtileri, d)Yumrularda meydana gelen çatlama ve şekil bozuklukları

Kökboğazı Nekrozu ve Siyah Siğil Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Dikim öncesi tohumluk kontrolü göz ile yapılır. Hastalıklı yumrular tohumluk olarak kullanılmamalıdır.
  • Tohumluk iyi filizlendirilmelidir. 7°C üzerindeki topraklarda yüzeysel dikim önerilmektedir.

Kimyasal Mücadele

Kökboğazı nekrozu ve Siyah siğil hastalığının kimyasal mücadelesinde kullanılan ilaçlar ve dozları aşağıda yer almaktadır.

Patateste Siyah Siğil İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Etkili madde adı ve oranı (%) Formülasyon tipi Doz (100 litre suya) Son ilaçlama ile hasat arası süre (gün) Etki mekanizması*
Güvenli olarak tavsiye edilen ilaçlar
Tolclophos-Methyl+Thiram %20+30 WP 40g/100kg tohuma 90 14;M3
Bacillus subtilis, 1,35 QST 713 ırkı - 300 ml /100 kg tohuma - -
Kontrollü olarak tavsiye edilen tarım ilaçları
Fludioxonil 100 g/l FS 20 ml/100 kg tohuma - 12
Flutalonil 464 g/l SC 17.5ml/100 kg tohuma - 7
Ek4 - Patates Siyah Siğil Hastalığı mücadelesinde kullanılan ilaçlar ve dozları - * Pestisitlere karşı direnç gelişimini azaltmak için birbiri ardına yapılacak uygulamalarda etki mekanizması sütununda yer alan farklı harf ya da rakama sahip aktif maddelerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Pervin ERDOĞAN, Dr. Emel ÇAKIR, E. Arzu ELİBÜYÜK, Dr. Emre EVLİCE, Ali Ferhan MORCA, Dr. Aynur KARAHAN, Dr. Tülin KILIÇ, Sabriye ÖZDEMİR, Filiz ÖNTEPELİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU, Abdullah YILMAZ, Dr. Melike YURTMEN, Dr. Enbiye ULUTAŞ, Dr. Nursen ÜSTÜN (2017). Patates Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ