Turunçgil Tomurcuk Akarı

[Aceria sheldoni Ewing (Acarina:Eriophyidae)]
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Mart-Nisan
Örnekleme Yöntemi
Gözle inceleme
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli

Küçük, silindir şeklinde, abdomen sonuna doğru hafifçe sivri, sarımsı veya hafif pembemsi renkli 2 çift bacağa sahip bir akardır. Dişi 0,17-0,18 mm, erkek ise 0,12- 0,13 mm boyundadır. Çok küçük olmakla birlikte 10-20 büyütmeli el büyüteci ile genellikle meyvelerin sapla birleştiği yerde bu akarı görmek mümkündür. Yumurtalar beyazımsı renklidir. Bir dişi yaklaşık 50 yumurta bırakabilir.

Kışı tomurcuk kapsülleri içerisinde geçiren zararlı mart sonu-nisan ayı başlarında yeni sürgünlerde oluşan taze gözlere yumurta koymaya başlar. Yumurtadan çıkan akarlar göz içerisinde beslenerek bunları öldürür veya çıkacak olan yaprakları rozetleştirir, çiçek ve meyvelerin şekillerini bozar, sokup emdiği yerler siyahlaşır. Çiçekler normalden kısa, kalın ve çatallı olur (Şekil 51a). Böyle çiçekler meyve bağlamaz, bağlayanlarda da şekil bozukluğu görülür (Şekil 51b). Zararlının çok olması halinde ağaçların ertesi yıl gözleri çok zarar göreceği için, meyve verimi düşer. Yaprakların az ve bozuk şekilli olması nedeniyle de ağaçlarda zayıflama olur. Gelişmelerini yazın 10, sonbaharda 15, kışın da 20-30 günde tamamlar.

Turunçgil Tomurcuk Akarı'nın esas konukçusu limon olup, bunun dışında portakal ve altıntoplarda da zarar yaptığı bilinmektedir.
Turunçgil tomurcuk akarı zararı sonucu oluşan meyveler
Şekil 51. a) Turunçgil Tomurcuk Akarı'nın çiçekteki zararı b) Turunçgil Tomurcuk Akarı zararı sonucu oluşan meyveler

Doğal Düşmanları

Bu zararlının doğal düşmanları üzerinde çalışılmamıştır.

Turunçgil Tomurcuk Akarı Mücadelesi

Kültürel Önlemler

Zararlı ile bulaşık bahçelerden aşı gözü alınmamalıdır. Fidanlıklar temiz olmalı, bakım işlemlerine önem verilmelidir.

Kimyasal Mücadele

Bu zararlı ile en uygun mücadele zamanı ilkbahar sürgünlerinin 8-10 cm uzunluğa ulaştığı ve eski gözlerden yeni gözlere geçişin en fazla olduğu dönem olan mart sonu-nisan başıdır. Gerekirse 20-25 gün sonra 2. bir ilaçlama yapılmalıdır. Zararlının mücadelesinde kullanılacak bitki koruma ürünleri aşağıda verilmiştir.

Turunçgil Tomurcuk Akarı İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Etkili madde adı ve oranı(%) Formülasyon tipi Doz (100 litre suya) Son ilaçlama ile hasat arası   süre (gün) Etki mekanizması*
Kontrollü olarak tavsiye edilen ilaçlar
Kükürt % 80 WP/WG 600 g 7 M2
EK5 - Turunçgil Tomurcukakarı için kullanılabilecek ilaçlar. *Pestisitlere karşı direnç gelişimini azaltmak için birbiri ardına yapılacak uygulamalarda etki mekanizması sütununda yer alan farklı harf ya da rakama sahip aktif maddelerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Ali ÖZTOP, Dr. Abdullah YILMAZ, Dr. Mehmet KARACAOĞLU,Dr. Adalet HAZIR, Dr. Melike YURTMEN, Ali KARATAŞ, Dr. Münevver KODAN, Bengi TOPKAYA KÜTÜK, Nuri ARI, Bilgin GÜVEN, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Ercan CANIHOŞ, Selda ÇALIŞKAN, Fatih TOLGA, Dr. Serdar EYMİRLİ, İlker KURBETLİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU (2017). Turunçgil Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ