Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi

[Phyllocnistis citrella Stainton (Lepidoptera: Gracillaridae)]
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Mayıs-Kasım
Örnekleme Yöntemi
Gözle inceleme
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli

Erginler, beyazımsı-gümüş renkli olup vücut uzunluğu yaklaşık 3-4 mm kadardır. İnce ve uzun antenlere sahiptir. Kanatların ön kısmında boyuna koyu renkli üç çizgi bulunur. Bunlardan uzun olan ve kenarda bulunanlar bir kavis oluşturarak kanadın orta kısmında birleşirler. Kanat ucunda siyah renkli belirgin bir benek bulunur.

Yumurtaları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Yeşilimsi beyaz renkli ve oldukça saydamdır. Larva, yaprak veya sürgünde açtığı galeri içerisinde bulunur. Renkleri dönemlerine göre değişmekle birlikte sarımsı yeşildir (Şekil 66a). Son dönem larva yaprak kenarını kıvırmak suretiyle oluşturduğu yuva içerisinde pupa olur. Pupa kızılımsı veya sarımsı kahverenginde ve yaklaşık 4-5 mm uzunluğundadır (Şekil 66b, c).

Turunçgil yaprak galerigüvesi larvası, pupası ve yapraktaki zararı
Şekil 66. Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi larvası b) Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi pupası c) Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi larvasının pupa olmak için yaprak kenarını kıvırması d) Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi'nin yapraktaki zararı

Zararlı kışı değişik dönemlerde düşük popülasyonlarda geçirmektedir. Erginlerin pupadan çıkışı, çiftleşme ve yumurta koymaya başlaması 1-2 gün sürer. Bir dişi 2-6 gün sürede, toplam 20-100 adet yumurta bırakır. Yumurtalarını akşam alacakaranlıkta ve geceleri bırakır. Erginleri sabah ve akşam saatlerinde aktiftir, gündüzleri ise ağaç tacı içerisinde gizlenmiş halde bulunur. Yumurtalarını genç sürgünlerin uçlarındaki çok taze yapraklara, alt yüzünü tercih etmekle birlikte yaprağın her iki yüzüne tek tek bırakır. Larva yaprak içine girerek galeri açar. Yılda 9-15 döl verebilir.

Larvalar yaprak epidermisi arasına girerek galeri açar. Bir yaprakta 2-3 galeri bulunur. Bazen bu sayı 8-9’a çıkabilir. Galerili kısımlar kıvrılır, kahverengileşir ve ilaç yanıklığına benzeyen görüntüler ortaya çıkar (Şekil 69). Genç bitkilerde gelişme önemli ölçüde azalabilir. Yoğun popülasyonlarda taze sürgün ve meyvelerde de galeriler görülür. Turunçgillerin bütün tür ve çeşitlerinde zararlıdır.

Doğal düşmanları

Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi’nin parazitoitleri ve predatörleri aşağıda verilmiştir.

 • Citrostichus phyllocnistoides (Narayanan) (Hym.:Eulophidae)
 • Cirrospilus sp. nr. lyncus (Walker) (Hym.:Eulophidae)
 • Cirrospilus variegatus (Masi) (Hym.:Eulophidae)
 • Cirrospilus pictus (Nees) (Hym.:Eulophidae)
 • Cirrospilus vittatus Walker. (Hym.:Eulophidae)
 • Pnigalio mediterraneus Fer.-Del. (Hym.:Eulophidae)
 • Ratzeburgiola incompleta (Boucek) (Hym.:Eulophidae)
 • Neochrysocharis formosa (Westwood) (Hym.:Eulophidae)
 • Semielacher petiolatus (Girault) (Hym.:Eulophidae)
 • Diglyphus isaea (Walker) (Hym.:Eulophidae)
 • Chrysoperla carnea Steph. (Neu:Chrysopidae)
 • Scymnus spp. (Col.: Coccinellidae)

Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi Mücadelesi

Kültürel Önlemler

Gereğinden fazla azotlu gübre uygulamalarından kaçınılmalıdır. Gövdeden çıkan obur dallar temizlenmelidir.

Biyolojik Mücadele

Faydalı türlerin varlık ve etkinliklerini artırmak için öneri dışı ilaç kullanılmamalıdır.

Kimyasal Mücadele

Yetişmiş ağaçlar ilaçlanmamalıdır. Fidanlıklar ve 5-6 yaşından küçük ağaçlarda kültürel önlemler ve biyolojik mücadele yoluyla zararlı kontrol altına alınamıyorsa, ilkbahar sürgünlerinde %15-20 bulaşma saptanırsa ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama sonrası oluşan taze yapraklarda larva görüldüğünde, taze sürgün yoğunluğu da fazla ise ikinci ilaç uygulaması yapılmalıdır. Daha sonraları duruma göre ilaçlamalar tekrarlanabilir. Zararlının mücadelesinde kullanılacak bitki koruma ürünleri aşağıda verilmiştir.

Turunçgil Yaprak Galeri Güvesi İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Etkili madde adı ve oranı(%) Formülasyon tipi Doz (100 litre suya) Son ilaçlama ile hasat arası   süre (gün) Etki mekanizması*
Güvenli olarak tavsiye edilen ilaçlar
Diflubenzuron % 25 WP 50 ml 14 15
Teflubenzuron 50 g/l SC 100 ml 14 15
Kontrollü olarak tavsiye edilen ilaçlar
Novaluron 100 g/l EC 50 ml 14 15
Flufenoxuron 050 g/l DC 75 ml+(15 ml yayıcı yapıştırıcı) 28 15
EK5 - Turunçgil Yaprak Galerigüvesi için kullanılabilecek ilaçlar. *Pestisitlere karşı direnç gelişimini azaltmak için birbiri ardına yapılacak uygulamalarda etki mekanizması sütununda yer alan farklı harf ya da rakama sahip aktif maddelerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Ali ÖZTOP, Dr. Abdullah YILMAZ, Dr. Mehmet KARACAOĞLU,Dr. Adalet HAZIR, Dr. Melike YURTMEN, Ali KARATAŞ, Dr. Münevver KODAN, Bengi TOPKAYA KÜTÜK, Nuri ARI, Bilgin GÜVEN, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Ercan CANIHOŞ, Selda ÇALIŞKAN, Fatih TOLGA, Dr. Serdar EYMİRLİ, İlker KURBETLİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU (2017). Turunçgil Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ