Yeşil Küf Çürüklüğü & Mavi Küf Çürüklüğü

[Yeşil Küf Çürüklüğü (Penicillium digitatum (Pers.) Sacc.)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Bütün yıl
Örnekleme Yöntemi
Gözle inceleme ve laboratuvar testleri
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Etmenin tanımı, yaşayışı ve hastalık belirtileri

Turunçgilde depo çürüklüklerine Yeşil küf (Penicillium digitatum) ve Mavi küf (Penicillium italicum) neden olmaktadır. Etmenlerin sporları havada bol miktarda bulunmaktadır.

P. italicum enfekteli meyveler üzerinde mavimsi-yeşil (Şekil 122a), P. digitatum ise zeytin yeşili renkli (Şekil 122b) koloniler oluşturur. Her iki etmenin de optimum gelişme sıcaklıkları 24°C’dir. Etmenler yaralardan giriş yapar. Enfeksiyonun gerçekleşebilmesi, yaraların yanı sıra ortamın orantılı nemi ve sıcaklık ile yakından ilişkilidir. Enfeksiyondan 5-7 gün sonra inkübasyon tamamlanır ve meyvenin üzerinde etmenlerin konidiosporlarından oluşan bir fungal örtü oluşur.

Meyvelerin önce bir tarafında yumuşama görülür. Yumuşak olan kısımda beyaz ve sarımsı renkte etmenin konidiosporlarından oluşan bir fungal örtü meydana gelir. Bu fungal örtü iki üç gün içinde renk değiştirerek etmenin türüne göre renk oluşturur.

Yeşil küfte (P. digitatum) yeşil rengin çevresinde şerit halinde ince beyaz bir bant oluşur. Ayrıca her iki etmende meyve üstünde ve lekelerin oluştuğu kısımda yağ bezlerinin bozulması ile yüzeysel bir çöküntü gerçekleşir. Mavi ve yeşil küf çürüklükleri depolarda ve paketleme evlerinde sorundur. Özellikle hasat sırasındaki yaralanmalar bu hastalığın depoya kadar taşınmasına neden olmaktadır. Depolama sırasında hasta meyvelerle sağlam meyvelerin teması sonucu çürüklük hızla yayılmaktadır. Başta turunçgiller olmak üzere geniş bir konukçu dizisi vardır

ortakal meyvesinde mavi ve yeşil küf hastalığı
Şekil 122. a) Portakal meyvesinde mavi küf b) Portakal meyvesinde yeşil küf

Yeşil Küf Çürüklüğü & Mavi Küf Çürüklüğü Mücadelesi

Kültürel Önlemler

  • Hasattan önce diğer hastalık ve zararlılara karşı iyi bir mücadele yapılmalı, hastalıklı dal ve sürgünler zamanında budanmalıdır.
  • Hasat esnasında meyveler yaralanmamalı, yere düşenler alınmamalıdır. Yağışlı günlerde ve sabah erken saatlerde hasat yapılmamalıdır.
  • Sarartma odası temiz olmalı ve önceden dezenfekte edilmelidir.
  • Meyveler paketleme evlerine yığın halinde getirilecekse 3-4 sıradan fazla yığın yapılmamalıdır.
  • Paketleme evlerine gelen meyveler kontrol edilmeli, çürük olanlar ayrılmalı ve ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
  • Meyveler ambalaj kaplarına düzgün sıralanmalı, taşıma, yükleme ve boşaltma sırasında herhangi bir yaralanmaya neden olunmamalıdır.

Kimyasal Mücadele

İlaçlamalar hasattan önce veya hasattan sonra yapılabilir. Hasattan önce yapılacak uygulamalarda son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilmelidir. Hastalığın mücadelesinde kullanılacak bitki koruma ürünleri aşağıda verilmiştir.

Yeşil Küf Çürüklüğü & Mavi Küf Çürüklüğü İçin Kullanılabilecek İlaçlar

Etkili madde adı ve oranı(%) Formülasyon tipi Doz (100 litre suya) Son ilaçlama ile hasat arası süre (gün) Etki mekanizması*
Güvenli olarak tavsiye edilen ilaçlar
450 gr/lL Prochloraz EC 250 ml - 3
Kontrollü olarak tavsiye edilen ilaçlar
Imazalil 500 g/l EC 400 ml (hasattan sonra mum, daldırma ) - 3
Imazalil 75 g/l EC 150 ml 3 3
230 g/l Fludioxonil**
EK5 - Yeşil Küf Çürüklüğü ve Mavi Küf Çürüklüğü için kullanılabilecek ilaçlar. *Pestisitlere karşı direnç gelişimini azaltmak için birbiri ardına yapılacak uygulamalarda etki mekanizması sütununda yer alan farklı harf ya da rakama sahip aktif maddelerin seçilmesine özen gösterilmelidir. **Sadece Yeşil Küf Çürüklüğü (Penicillium digitatum) için ruhsatlıdır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Ali ÖZTOP, Dr. Abdullah YILMAZ, Dr. Mehmet KARACAOĞLU,Dr. Adalet HAZIR, Dr. Melike YURTMEN, Ali KARATAŞ, Dr. Münevver KODAN, Bengi TOPKAYA KÜTÜK, Nuri ARI, Bilgin GÜVEN, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Ercan CANIHOŞ, Selda ÇALIŞKAN, Fatih TOLGA, Dr. Serdar EYMİRLİ, İlker KURBETLİ, Dr. Yasemin SABAHOĞLU (2017). Turunçgil Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ