Kiraz Yaprak Kıvırcıklık Virüsü

(Cherry leaf roll nepovirus, CLRV)
Hastalık
Örnekleme Zamanı
Örnekleme Yöntemi
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı, Yaşayışı ve Belirtileri

CLRV, Nepovirus cinsinin Secoviridae familyasının bir üyesidir. CLRV, doğada asıl olarak tohum veya polenle taşınmakla birlikte aşılamayı da kapsayan mekanik taşınma da mümkündür.

CLRV, çoğu kez dişbudak ve huş ağacında, kirazda, mürver ve cevizde dallarda yaprak gelişiminin gecikmesi, yaprakta klorotik çizgililik ve dalların ya da tüm ağacın geriye ölümleri şeklinde belirtiler meydana getirmekte, ancak zeytinlerde belirti göstermemektedir.

CLRV, ilk olarak Ulmus americana (American karaağacı), Prunus avium (kiraz) ve Juglans regia (ceviz)’de rapor edilmiştir. Dişbudak, huş ağacı, kiraz, mürver ve ceviz önemli konukçuları arasındadır.

Kiraz Yaprak Kıvırcıklık Virüsünün Mücadelesi

  • Yeni kurulan fidanlık ve bahçeler bu virüsün konukçusu olan meyve bahçelerinden uzakta, virüsten ari sertifikalı fidanlarla kurulmalıdır.
  • Budama alet ve ekipmanları ağaçtan ağaca geçerken % 3’lük sodyum hipoklorid veya %2’lik sodyum hidroksit + %2’lik formalin solüsyonlarına batırılarak dezenfekte edilmelidir.
  • Enfekteli ağaçlar sökülerek yok edilmelidir.
  • Hastalıklı ağaçlardan tohum, aşı kalemi, aşı gözü vs. gibi üretim materyali alınmamalı, üretim materyali alınacak ağaç, sağlam görünüşlü olmalı ve ayrıca teste tabi tutulmalıdır.
  • Fidanlıklar sık sık kontrol edilip analize tabi tutulmalı, bulaşık bulunan fidanlar imha edilmelidir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bu makale, T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI’ndan alınmıştır. İçerikte hiçbir değişiklik yapılmamıştır.

Orijinal Makale

Dr. Tevfik TURANLI, Dr. Öncül K. CANER, Dr. Barbaros ÇETİNEL, Dr. Serpil ERİLMEZ, Dr. Latife ERTEN, Cemil HANTAŞ, Serkan KAPTAN, Dr. Yıldız SOKAT, Dr. Nursen ÜSTÜN, Dr. Ercan CANIHOŞ, Dr. N. Mükerrem ÇELİKER, Duygu DEMİRÖZ, Dr. Bilgin GÜVEN, Dr. Mehmet KAPLAN, Nuray KÖRÜKMEZ, Mustafa TÜFEKLİ (2017). Zeytin Entegre Mücadele Teknik Talimatı. Ankara: T.C. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ