Antepfıstığı Meyve İçkurdu

[Megastigmus pistaciae Walk. (Hymenoptera: Torymidae)]
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Örnekleme Yöntemi
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı ve Yaşayışı

Megastigmus pistaciae ergini
Megastigmus pistaciae ergini

Antepfıstığı meyve içkurdu (Megastigmus pistaciae) erginleri 4,0-5,9 mm boyunda, genellikle sarı renklidir. Baş sarı, petek gözler büyük ve kırmızıdır. Antenlerin uç kısmı iplik gibidir. Mezotoraks oldukça iyi gelişmiş olduğundan, zararlı kambur gibi görünür. Yumurta koyma borusu (ovipozitör) iyi gelişmiş ve hemen hemen abdomen boyu kadardır.

Megastigmus pistaciae larvası
Megastigmus pistaciae larvası

Kanatlar şeffaf ve parlak, üzerileri çizgiler halinde esmer noktalı ve kıllıdır. Yumurtaları kirli beyaz renkli ve uzuncadır. Olgun larva 4,5-6,5 mm olup, rengi donuk kirli beyaz, yay biçiminde, baş ve abdomen uçları ince, ortası kalın ve bacaksızdır.

Pupa 4,0-6,5 mm rengi mat beyaz olup, serbest pupa tipindedir.

Kışı antepfıstığı meyveleri içerisinde geçirerek, nisan ayı ortalarında pupa olur. Pupa dönemi 20-27 gündür. Larva, pupa olmadan önce çıkış deliğini hazırlar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iklim koşullarına bağlı olarak ergin çıkışları Şanlıurfa için mayıs ayının ilk haftası, Gaziantep için mayıs ayının 2. haftasında olmaktadır. Ergin çıkış süresi Şanlıurfa’da 27, Gaziantep’te 52 gün sürmektedir. Ergin ömrü 6-8 gündür. Erginler, çıkışlarının üçüncü veya dördüncü gününde yumurta bırakmaya başlar. Yumurtalarını meyve sap kısmına yakın ve meyve embriyosuna ovipozitörü ile bırakır. Erginler her meyve tanesine bir yumurta bırakır, bazı tanelerin embriyosu içinden nadiren 2 larva çıkar. Yumurtalardan 5-6 gün içinde çıkan larvalar, meyve embriyosunda beslenir. Bu larvaların bir kısmı hızla gelişerek, temmuz-ağustos aylarında ergin olurlar. Ancak, bu dönemde meyvenin kemik dokusu sertleşmiş olduğundan, bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar, sertleşmiş meyve kabuğunu delerek meyve içine giremezler. Bu dönemde çıkan erginler popülasyonun ortalama %15’ini oluşturmaktadır. Diğer larvalar, ağaç üzerinde veya yere dökülen meyveler içinde kışı geçirmektedir. Yılda bir döl verir. Bazı yıllar diyapoz süresi 2 yıl kadar sürebilir.

Zarar Şekli, Ekonomik Önemi ve Yayılışı

Megastigmus pistaciae zararı
Megastigmus pistaciae zararı

Esas zararı mayıs ayı içinde çıkan erginler meydana getirir. Yumurtalarını kemik dokusu sertleşmeyen meyvelerin sap kısmına yakın yere bırakır. Burada siyah renkli bir halka görülür ve reçine çıkışı olur. Zarara uğrayan meyveler ya kurur kahve renkli bir görünüm alır, ya da hasada kadar diğer meyvelerden farksız, ancak içsiz olarak gelişir. Meyve içi geliştikten sonra zarara uğrayan meyveler, karakteristik olarak olgunlaşmış gibi kırmızılaşır ve genellikle uç kısmı siyahlaşır. Zarar %40’a kadar varabilir. Her larva bir meyvede zararlı olur. Ülkemizde antepfıstığı yetiştirilen bütün alanlarda bulunmaktadır.

Konukçuları

Ülkemizde M. pistaciae’nın konukçusu olarak antepfıstığı (Pistacia vera L.), buttum (P.khinjuk (Stocks)), menengiç (P. terebinthus L.) ve atlantik sakızı (P. atlantica Desf.) belirlenmiştir.

Doğal Düşmanları ve Etkinlikleri

Parazitoitleri

Sycophila biguttata (Swederus)                                 (Hymenoptera: Eurytomidae)

Eurytoma pistaciae (Rond.) (= setigera Mayr)          (Hymenoptera: Eurytomidae)

Eupelmus uruzonus (Dalman)                                     (Hym.:Eupelmidae)

Mücadelesi

Mekanik Mücadele

Hasattan sonra, ağaç üzerinde kalan çürük ve bozuk meyve salkımları ile yere dökülen ticari değeri olmayan meyveler toplanarak yakılmalıdır.

Kimyasal Mücadele

İlaçlama zamanı

Ağaç üzerinde kalmış veya toprağa dökülmüş bir yıl öncesine ait 300 meyve mart-nisan aylarında kontrol edilir. Meyve içinde saptanan canlı larva oranı %10 ise kimyasal mücadeleyapılmalıdır. İlaçlama yapılması gerekli olan bahçelerde yaklaşık 100 adet kurtlu meyve tel kafes içerisinde kültüre alınarak mayıs ayından itibaren ergin çıkışı izlenir. Yapılan günlük kontrollerde ilk ergin çıkışının görülmesinden bir hafta sonra ilaçlamaya başlanır.

Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları

Bakanlığın “Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı" ile "Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı Mobil Uygulaması” nda yayınlanan ve tavsiye edilen bitki koruma ürünü kullanılır.

Kullanılacak alet ve makineler

İlaçlamada, hidrolik bahçe pülverizatörü veya motorlu bahçe pülverizatörü kullanılır.

İlaçlama tekniği

İlaçlama kaplama şeklinde yapılmalı ve meyve salkımlarının iyice ıslatılmasına dikkat edilmelidir.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ