İncir Psillidi

[Homotoma ficus L.(Hemiptera: Homotomidae)]
Zararlı
Örnekleme Zamanı
Örnekleme Yöntemi
İndirilebilir Ekler
İndirmeyi Başlat
Ruhsatlı Çözüm ↓
No items found.

Tanımı ve Yaşayışı

Ergini
Ergini

Erginlerin başı kahverengi, bileşik gözler koyu kahverengi–siyah, nokta gözler kırmızıdır. Erginlerde genellikle renk çeşitliliği vardır. Abdomenin üst kısmı kahverengi alt kısmı sarımsı bazen yeşilimsi kahverengidir, genel rengi ise sarımsı yeşilden esmere kadar değişir. Ekim ayı başından itibaren koyu renkli erginler görülmeye başlar, kasım ayı başından itibaren popülasyonun tamamı siyah renkte olur. Baş yoğun tüylü olup torakstan belirgin şekilde dardır. Alın küçük eşkenar dörtgene benzer. Antenleri uzun ve yoğun tüylüdür. Ön kanatlar zarımsı olup, damarlar iki sıralı uzun, çevre damarlar ise kısa kıllar bulunur. Erginlerin vücut uzunlukları 4.3–5.3 mm’dir. Erginler rahatsız edildiklerinde sıçrayarak hareket ederler.

İncir yaprağı altındaki yumurtalar
İncir yaprağı altındaki yumurtalar

Yumurta oval olup, ilk bırakıldığında krem renkli, daha sonra kirli sarı renk alarak zamanla koyulaşır.Yumurtadan yeni çıkan nimfler turuncu-sarı renkte olup ilerleyen zamanlarda açık yeşil renk alırlar.

Nimfler yassı vücutlu ve abdomen segmentleri belirgindir. Gözler kırmızı olup toraks üzerinde açık kahverengi lekeler bulunur.

İncir psillidi nimfi.
İncir psillidi nimfi.

Nimflerin abdomenini sarmalayan 14 adet kısa uzantı bulunur ve beslenme esnasında abdomenden kabarcıklar şeklinde beyaz renkli vejel kıvamında salgı çıkarırlar. Bu sıvı zamanla kristalleşerek yere dökülür. İncir psillidi 5 nimf dönemi geçirir ve ergin olur.

Erginler mayıs ayından itibaren görülmeye başlar, haziran sonundan sonbahar soğukları başlayana kadar aktif olurlar. Dişi yumurtalarını genellikle kümeler halinde ağustos sonu ve eylül ayı başından itibaren genç tomurcukların dibine bırakır.

Kışı yumurta döneminde geçirir. Yumurta açılımı hava sıcaklığına bağlı olarak havanın erken ısındığı yıllarda şubat–mart aylarında, soğuk geçen yıllarda ise nisan ayında tomurcukların açılmasıyla başlar. İncir psillidi gelişimini 1–1,5 ay içinde tamamlar. Bölgelere göre değişmekle birlikte yılda 1–4 döl verir.

Zarar Şekli, Ekonomik Önemi ve Yayılışı

Yabani ve kültür incirlerinde oldukça yaygın olan bir psillid türüdür. Yapraklar oluşmadan önce çıkan ergin ve nimfler genç tomurcuklar üzerinde beslenir. Tomurcuklarda ve genç yapraklarda beslenme sonucu şekil bozuklukları, düzensiz açılmalar ve sarı lekeler meydana gelir. Nimfler yaprak altında damarlara yakın yerlerde beslenir ve bu esnada çok az hareket ederler. İncir mozaik virüsünün vektörüdür. Beslenmeleri sonucu yapraklar da renk açılmasına ve salgılamış oldukları tatlımsı maddelerle fumajine sebep olurlar. Yoğun popülasyonlarda yaprak dökümü görülebilir. Aydın, Bursa, İzmir ve Samsun illerinde yaygındır.

Konukçuları

Esas konukçusu incirdir. Yabani incirlerde de oldukça bol bulunan bir psillid türüdür. Ayrıca kestanede de (Castanea sativa Miller) erginleri tespit edilmiştir.

Doğal Düşmanları ve Etkinlikleri

Zararlının değişik biyolojik dönemleri ile beslenen predatör ve parazitoit türler bulunmaktadır.

Predatör türler

Forficula auricularia L. (Derm.: Forficulidae)

Orius minitus L. (Hem.: Anthocoridae)

Coccinella septempunctata L. (Col.: Coccinellidae)

Parazitoit türler

Dibrachoides dynastes (Hym.: Pteromalidae)

Mücadelesi

Kültürel Önlemler

Zararlı genellikle bakımsız ve kültürel işlemlerinin iyi yapılmadığı bahçelerde daha yoğun zarar oluşturmaktadır. Bunu önlemek amacıyla ağaçlar daima sağlıklı tutulmalı, bol güneş ve iyi hava almasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle budama ve bakım işlemlerinin tekniğine uygun bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir. Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalı ve yabancı ot mücadelesine önem verilmelidir.

Biyolojik Mücadele

Biyolojik mücadelesine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır.

Kimyasal Mücadele

Zararlı ile mücadelede zararlı yoğunluğunun yüksek olduğu dönemlerde mücadele edilmelidir. Mücadelenin komşu bahçelerde aynı anda yapılması çevre bulaşmalarını azaltacağından uygulamanın başarısını artıracaktır.

İlaçlama zamanı

Zararlının kışlayan yumurtalarından çıkan nimfler nisan-mayıs aylarında taze sürgünlerde beslenerek yoğun koloniler oluşturur. Bu dönemde bahçe kontrolleri yapılarak popülasyon yoğunluğu arttığında (15 birey/yaprak) ilaçlama yapılır. Zararlı popülasyonu dışarıdan bulaşmalar ile tekrar yükselmeye başlarsa ikinci bir ilaçlama yapılır.

Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları

Bakanlığın “Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı" ile "Bitki Koruma Ürünleri Veri Tabanı Mobil Uygulaması” nda yayınlanan ve tavsiye edilen bitki koruma ürünü kullanılır.

Kullanılacak alet ve makineler

İlaçlamada Bakanlıkça ruhsatlandırılmış hidrolik bahçe pülverizatörü veya motorlu bahçe pülverizatörü kullanılır.

İlaçlama tekniği

Yeşil aksamın tamamı ilaçlanmalı ve özellikle yaprakların alt yüzeylerinin ilaçlı su ile teması sağlanmalıdır.

Bitki Koruma Ürünleri

Instagramda aramıza katıl!

Gün aşırı paylaştığımız içeriklerimizle Instagram’da üreticileri bir araya getirdiğimiz bir topluluk oluşturuyoruz. Sen de katıl!

SİZDEN GELENLER
ÖĞRETİCİ İÇERİKLER
YARIŞMALAR
KATILMAK İSTİYORUM

Kaynaklar

Bitki Koruma Ürünleri

PAYLAŞ
PAYLAŞ